Robot latający jak ptak

Francuscy naukowcy zaprojektowali pierwszego latającego robota, który może zmieniać swój kształt nie przerywając podróży – prawie jak Optimus Prime – przywódca Autobotów z uniwersum Transformers.

Publikacja: 05.06.2018 14:34

Robot latający jak ptak

Foto: CNRS - Aix-Marseille Université

Ptaki i skrzydlate owady mają niezwykłą zdolność szybkiego manewrowania podczas lotu w celu pokonania przeszkód. Taka ekstremalna zwinność jest niezbędna do poruszania się po ciasnych, pełnych przeszkód przestrzeniach, takich jak na przykład lasy.

Istnieją już miniaturowe maszyny latające, potrafiące nachylać się lub w inny sposób zmieniać swoje położenie lotu, aby pokonać małe otwory. Ptaki używają innej strategii, która jest równie skuteczna w pokonywaniu wąskich gardeł. Podczas lotu z dużą prędkością potrafią szybko złożyć skrzydła, zmniejszając ich rozpiętość, aby z łatwością ominąć znajdujące się na ich drodze przeszkody.

Naukowcy z  Étienne Jules Marey Institute of Movement Sciences (CNRS / Aix-Marseille Université), jako pierwsi na świecie zaprojektowali latającego robota, który w trakcie lotu potrafi przestawić ramiona wyposażone w śmigła, tak, aby zmniejszyć ich rozpiętość. W zależności od potrzeb, robot może poruszać się jak quadrocopter lub jak śmigłowiec.

Robot, nazwany Quad-Morphing, wyposażony jest w dwa obrotowe ramiona, z których każde wyposażone jest w dwa śmigła. System cięgieł umożliwia zmianę ich położenia w taki sposób, aby w zależności od potrzeb były one równoległe lub prostopadłe do osi robota. W pozycji równoległej rozpiętość skrzydeł jest o połowę mniejsza, co pozwala pokonać wąski odcinek. Powrót do pozycji prostopadłej stabilizuje lot i pozwala w tej ugruntowanej pozycji kontynuować zadanie. Zmiana położenia śmigieł odbywa się przy prędkości 9km/h, co jest dość dużą prędkością dla tak małej maszyny.

Za zwinność lotu robota odpowiada precyzja mechanizmu autopilota. To on zmienia położenie ramion gdy urządzenie zbliża się do przeszkody. Pozwala na to miniaturowy system lokalizacji 3D. Naukowcy wyposażyli  Quad-Morphing w kamerę, wykonującą 120 klatek na sekundę. Otwiera to możliwość, autonomicznej ocenę wielkości szczeliny i odpowiednie dopasowanie układu skrzydeł. Testy samodzielnego lotu rozpoczną się w tym miesiącu.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne