Odkrycie udało się dzięki poznaniu zjawisk kwantowych. Teraz realne staje się wykorzystanie na wielką skalę urządzeń do odzyskiwania energii z silników, z których spora część ulatuje w formie gorących spalin. Artykuł na ten temat przynosi najnowszy numer magazynu „Science”.
Zastosowań materiału jest więcej: może służyć do odzyskiwania energii w generatorach mocy oraz pompach ciepła – twierdzi Josef Heremans, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu Ohio.
Substancje, które potrafią zamieniać ciepło na elektryczność, naukowcy nazywają termoelektrycznymi. Jeśli te właściwości są dostatecznie silne, substancje takie mogą być wykorzystane do odzyskiwania części ciepła spalin i zamiany go na energię elektryczną.
Dotychczas najwydajniejszym z materiałów termoelektrycznych był stop związku teluru i ołowiu z domieszką sodu. Nowy materiał to ten sam związek ołowiu i teluru, ale z domieszką talu zamiast sodu.
Po zastąpieniu sodu talem możliwość zamiany ciepła na energię elektryczną wzrosła ponaddwukrotnie. A dodatkowym atutem jest to, że efektywność procesu zamiany ciepła na prąd elektryczny jest największa w temperaturze pomiędzy 120 a 230 st. Celsjusza. To jest typowa temperatura, w jakiej pracują silniki spalinowe.