Z inicjatywy British Library rozproszone dzisiaj fragmenty kodeksu będą miały szanse na nowo stanowić całość. Na specjalnie uruchomionej stronie internauci mogą już oglądać mniej więcej połowę kodeksu, zawierającego prawie kompletny Stary i Nowy Testament z niewielkimi opuszczeniami. To najstarszy zapis Biblii chrześcijańskiej, jaki dotrwał do naszych czasów. Spisany został między 330 a 360 rokiem n.e. Karty zapisane są dwustronnie w języku greckim, wielkimi literami, bez znaków przystankowych. Tekst podzielony jest na cztery kolumny. Karty mają wymiary około 38 na 35 cm.
Fragmenty dokumentu spisanego na kartach z koziej i owczej skóry przechowywane są w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Egipcie i Rosji. Prawie dwie trzecie kodeksu ( 347 kart) znajduje się w British Library, 43 karty w Bibliotece Uniwersytetu Lipskiego w Niemczech, trzy w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu oraz 12 kart w prawosławnym klasztorze Świętej Katarzyny u stóp góry Synaj w Egipcie.
– Szeroki dostęp do dokumentu otwiera badaczom szereg możliwości. Kodeks Synajski jest jednym z największych pisanych skarbów ludzkości. Ten 1600-letni manuskrypt jest oknem, przez które można spoglądać na wczesne chrześcijaństwo – powiedział dr Scot McKendrick, szef Działu Rękopisów Zachodnich w Bibliotece Brytyjskiej. – To bezpośrednia relacja, w jaki sposób tekst biblijny powstawał i był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dostępność wirtualnego rękopisu dla studiujących Biblię na całym świecie otwiera zupełnie nowe możliwości, jakich nie było jeszcze kilka lat temu.
[wyimek]730 kart zawierał oryginalny manuskrypt. Do dziś dotrwała połowa z nich[/wyimek]
Inauguracji udostępnienia kodeksu w Internecie towarzyszy wystawa w Muzeum Brytyjskim. Zgromadzone tam zostały zabytki z czasów powstawania rękopisu, związane z dokumentem.