Naukowcy z brytyjskiego Narodowego Laboratorium Fizycznego (NPL) właśnie zaprezentowali trójwymiarowy model zewnętrznego ucha ludzkiego. Posłuży on do stworzenia protezy – sztucznego ucha, które będzie idealną kopią organu, które stworzyła natura.
– Dzięki trójwymiarowemu modelowaniu możemy pozbyć się niepożądanych efektów dźwiękowych – powiedział Ian Butterworth z NPL. – Eksperci odtworzyli i podali wszelkie parametry niezwykłego pod względem budowy i kształtu organu. Dzięki temu producenci protez słuchu będą mieli ułatwioną pracę.
Dlaczego trójwymiarowy model tak widocznej części ciała jak ucho pojawia się dopiero teraz? Odpowiedź jest prosta: dopiero teraz technologia znana jako drukowanie przestrzenne (ang. 3-D printing) osiągnęła wystarczający do wykonania takiego zadania poziom. Została opracowana pod koniec lat 80. w Massachusetts Institute of Technology. Dzisiaj gwałtownie się rozwija i znajduje coraz to nowe zastosowania.
[srodtytul]Plastikowy atrament[/srodtytul]
Urządzenie drukujące 3-D w żaden sposób nie przypomina drukarek papierowych, jakie znamy z codziennej praktyki biurowej. Drukowanie przestrzenne polega na nakładaniu na siebie cieniutkich warstw „atramentu” (plastiku, metalu, gipsu czy wosku).