Eksperyment przeprowadziła grupa badaczy pod kierunkiem specjalistów z Uniwersytetu Rochester i Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. Prosta wiadomość „Neutrino" przeniknęła 240 metrów skały w Fermi National Accelerator Lab niedaleko Chicago niemal z prędkością światła. O eksperymencie naukowcy poinformowali na łamach magazynu „Modern Physics Letters A".
— Komunikowanie się za pomocą neutrin między dwoma dowolnymi punktami na Ziemi bez użycia satelitów lub kabli jest możliwe — powiedział prof. Dan Stancil, z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. — Komunikacja oparta na neutrino byłaby znacznie bardziej skomplikowana niż dzisiejsze systemy, ale mogłaby mieć strategiczne zastosowania.
To wynika z jednej własności neutrin, szczególnie cennej: cząstki o zerowym ładunku elektrycznym mogą przenikać prawie wszystko co napotkają. Miliardy neutrin codziennie przenikają przez Ziemię. Łączność za pomocą neutrin mogłaby być zastosowana do łączności kosmicznej np. z załogą lądownika na niewidocznej stronie Księżyca.
— Oczywiście obecna technologia do komunikacji w wiązce neutrin wymaga ogromnej ilości specjalistycznych urządzeń, więc nie jest to teraz możliwe — powiedział prof. Kevin McFarland z Uniwersytetu Rochester. — Ale pierwszym krokiem jest demonstracja technologii.
W Fermilab naukowcy mieli dostęp do dwóch istotnych elementów koniecznych do przeprowadzenia eksperymentu. Pierwszy to akcelerator cząstek, który wytwarza wiązki neutrin przyśpieszając protony na trasie 4-kilometrowego okręgu, a następnie zderzając je węglem. Drugim jest wielotonowy czujnik o nazwie Minerva, który znajduje się w jaskini 100 metrów pod ziemią.