Czy „złapanie" przez Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) czegoś, co przypomina bozon Higgsa – zwany boską cząstką – to jakiś przełom w fizyce? Profesor Rolf Heuer, dyrektor CERN, kiedy to ogłaszał, nie krył wzruszenia.
To wielki sukces CERN jako laboratorium. Oczywiście do sukcesu przyczyniły się prace teoretyków. Ten opisany w teorii mechanizm nadawania masy cząstkom występuje pod jednym nazwiskiem Higgsa. Tymczasem ogromny wkład w opisanie tego mechanizmu miało jeszcze dwóch fizyków belgijskich Brout i Englert. Teraz się proponuje, żeby w nazwie mechanizmu uwzględniać wszystkie trzy nazwiska. Mam nadzieję, że w przyszłości ten wynik zostanie uczczony Nagrodą Nobla. Bez doświadczalnego sprawdzenia tego mechanizmu, teoria ta byłaby wciąż tylko spekulatywna. Trzeba było pokazać, że naprawdę istnieje cząstka Higgsa i nadaje masę wszystkim innym. Wobec tego to odkrycie w CERN ma ogromne znaczenie.
A kiedy dowiemy się, że jest to właśnie ta cząstka, a nie jakaś inna?
W ubiegłym tygodniu na zebraniu w Erice, poświęconym aktualizacji Europejskiej Strategii dla Fizyki Cząstek, padł postulat, który został przyjęty — przestańmy mówić zachowawczo o cząstce „ higsopodbnej", bo coraz więcej wskazuje na to, że jest to cząstka Higgsa. Coraz lepiej widać, że ma własności takie jak trzeba. Ale musimy poczekać jeszcze parę lat, żeby można było powiedzieć z całą pewnością, jaki jest spin tej cząstki. Powinien być zero – to jest bardzo ważne. Żeby bez wątpliwości określić spin, trzeba mieć znacznie więcej danych, niż dotychczas uzyskali naukowcy w eksperymentach ATLAS i CMS. W oparciu o wszystkie dane zebrane do końca 2012 roku badacze będą mogli określić spin z dokładnością czterech standardowych odchyleń statystycznych. W fizyce cząstek odkrycie uznaje się za potwierdzone, jeśli jest 5 odchyleń statystycznych, ale cztery to już bardzo, bardzo dużo. Jednym słowem wszystko idzie w tym kierunku, że jednak mamy do czynienia z cząstką Higgsa. Żeby uzyskać poziom pięciu odchyleń standardowych, potrzeba będzie nowych danych uzyskanych po powtórnym uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów.