Jeden z jachtów uczestniczących w regatach Vendee Globe opłynął świat używając wyłącznie energii odnawialnej do zasilania wszystkich pokładowychb urządzeń, drugi miał na pokładzie laboratorium naukowe czynne non stop.
Wyścig rozgrywany jest co cztery lata, bez zawijania do portów. W razie awarii zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy z zewnątrz. Spośród 20 jachtów, które wystartowały 20 listopada 2012 z francuskiego portu Les Sables d,Olonne, dopłynęło 9, dwa są w drodze, pozostałe wycofały się.
Skiper jachtu "Acciona 100% Ecopowered", Hiszpan Javier Sanso nie dotarł do portu Les Sables d,Olonne (jacht wywrócił się) ale zdołał zamknąć pętlę dookoła globu. W ten sposób stal się pierwszym człowiekiem, który w regatach wokółziemskich prowadził jacht nie wyposażony w silnik spalinowy.
W roku 2008 IMOCA (International Monohull Open Class Association) zezwoliła na stosowanie silników elektrycznych, zasilanych akumulatorami, na jachtach długości 18 m, biorących udział w regatach oceanicznych. Silnik taki nie służy do napędzania jachtu ale do dostarczania prądu niezbędnego do zasilania urządzeń pokładowych takich jak hydrauliczny system zmiany ustawienia kilu, radio, GPS, Internet, video, łączność satelitarna itp.
Regaty Vendee Globe