Microsoft rezygnuje z ograniczeń dla Xbox One

Kolejne zwycięstwo użytkowników elektroniki. Zmusili wielką firmę do ustępstw w kwestii korzystania z najnowszej konsoli gier.

Publikacja: 21.06.2013 13:58

Xbox One

Xbox One

Foto: Materiały Promocyjne

W wojnie na konsole gier między Sony i Microsoftem są już pierwsze ofiary. To pomysły, które Microsoft chciał wprowadzać razem z nową Xbox One.

Pomysł pierwszy — zablokowanie możliwości dowolnego odsprzedawania i pożyczania gier — miały one być przywiązane do pierwszego kupującego. Pomysł drugi — konieczność podłączenia konsoli do Internetu co najmniej raz na dobę.

„Przekazaliście nam, jak bardzo podoba się wam elastyczność, którą macie dziś dzięki grom dostarczanym na płytach. Możliwość pożyczania, dzielenia się, czy odsprzedaży według własnego uznania ma dla was wielkie znaczenia. Równie istotna okazała się możliwość gry offline, gdziekolwiek chcecie i jak długo chcecie" — napisał Don Mattrick z Microsoftu w oficjalnym oświadczeniu.

Za tymi słowami kryje się przyznanie się do porażki. Innowacyjne funkcje konsoli Xbox One zostały „przykryte" oburzeniem na nietrafione pomysły korporacji ograniczające wolność graczy. Pierwsze reakcje w Internecie skupiały się właśnie na siłowym wprowadzaniu nowych zasad - zamiast na nowych możliwościach sprzętu. Do tego nowość Microsoftu ma kosztować o 100 dolarów więcej, niż pokazana w tym samym czasie konkurencyjna Sony PlayStation 4.

Przedstawiciele Sony nie zawahali się wytknąć konkurencji marketingowych błędów: — PlayStation 4 nie wprowadzi żadnych ograniczeń jeśli chodzi o uruchamianie używanych gier — zapewnił Jack Tretton z Sony Computer Entertainment America. Oświadczenie na konferencji Sony przyjęto burzą oklasków.

Szefowie Microsoftu chyba też to zauważyli. I przeczytali komentarze w Sieci. A te były dość ostre — ujmując to delikatnie. „Chociaż wierzymy, że większość użytkowników będzie korzystać z gier i rozrywki online, damy konsumentom wybór między treściami cyfrowymi i na fizycznych nośnikach. Słuchaliśmy Was i usłyszeliśmy głośno i wyraźnie, że chcecie tego co najlepsze z dwóch światów" — napisał Mattrick.

To nie pierwszy w ostatnim czasie przypadek ustępstw Microsoftu pod wpływem krytyki klientów. Wcześniej firma ogłosiła zmiany w najnowszym systemie operacyjnym dla pecetów Windows 8. Mają one umożliwić bardziej komfortową pracę osobom, które nie mają komputerów z dotykowymi ekranami. Na nowy sprzęt stawia Microsoft i to dla takich urządzeń zaprojektowane są nowe „Okienka".

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Materiał Promocyjny
Polska na czele rewolucji technologii kwantowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń