Wyobraźmy sobie smartfona, którego ekran rozciągamy w dłoniach, aż będzie można z niego wygodnie korzystać. Albo szyby w oknach, które pełnią rolę ekranu telewizora. A po zapadnięciu zmroku mogą zacząć świecić. Albo komputer ukryty w kurtce wyświetlający informacje na rękawie.
To wszystko jest możliwe dzięki nowej technologii opracowanej przez inżynierów Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Zespół prof. Qibing Pei i dr. Jiajie Liang z Laboratorium Badań nad Miękkimi Materiałami stworzył wyświetlacz przezroczysty jak szkło, a zarazem elastyczny jak guma.
Owinięci elektroniką
Prototypowe urządzenie oparte jest na diodach OLED (organicznych diodach elektroluminescencyjnych). Tego rodzaju wyświetlacze są już stosowane w elektronicznych gadżetach. Niedawno zaprezentowano nawet telewizory OLED z wygiętymi ekranami dającymi lepsze złudzenie trójwymiarowości. Tego typu ekrany oferują jaśniejszy, bardziej kontrastowy obraz niż tradycyjne LCD, a także zużywają mniej energii.
Z tego powodu to właśnie wyświetlacze OLED świetnie nadają się do testów elastycznej elektroniki. Według inżynierów z Uniwersytetu Kalifornijskiego ich wyświetlacz znajdzie zastosowanie w nowej generacji smartfonów i innych urządzeniach mobilnych, w których możliwość rozwinięcia lub rozciągnięcia ekranu pozwoliłaby na rewolucję w projektowaniu. Gdzie jeszcze? Trafią zapewne do designerskich ubrań, oświetlenia w formie cienkich jak kartka papieru paneli na ścianę czy do urządzeń medycznych.
– Nasz materiał to podstawowy element do budowy elastycznych gadżetów. Jeżeli połączymy to z pracami nad elastycznymi tranzystorami, to jesteśmy przekonani, że rozciągliwa elektronika pojawi się w najbliższej przyszłości – zapewnia prof. Qibing Pei. – A to otworzy przed projektantami zupełnie nowe możliwości.