Studenci inżynierii, Tal Waserman i Tomer Shraga, opracowali program komputerowy jako pracę licencjacką w ORT BRAUDE College w Karmiel. Badania przeprowadzili w Centrum Zaburzeń Ruchowych w Rambam Medical Center w Hajfie, pod kierunkiem szefa Centrum Alexa Frida i doktorów Ilany Schlesinger i Shmuela Raza.
Dotychczas diagnozowanie parkinsona odbywało się na podstawie subiektywnego pomiaru różnych parametrów. System komputerowy umożliwia postawienie precyzyjnej diagnozy, nawet jeśli pacjent jest badany przez różnych lekarzy. Jego poprawność oceniana jest na 94 procent.
Zainteresowanie dalszymi badaniami systemu wyraził już Uniwersytet Harvarda.
- Do tej pory pacjenci z zaburzeniami ruchowymi na polecenie lekarzy musieli wykonywać różne zadania motoryczne. Na tej podstawie lekarze oceniali, czy pacjent choruje na parkinsona i na jakim jest on etapie rozwoju - mówi Waserman. - W ten sposób rozpoznanie i dawka przepisanych leków oparta była na subiektywnej ocenie jednego lekarza.
System opracowany przez Wasermana i Shragę polega na tym, że pacjent siada przed kamerą pracującą w systemie 3D i wykonuje proste czynności zalecone przez lekarza. Kamera emituje dane do komputera umieszczonego za plecami badanego. Program analizuje je i podpowiada lekarzowi, jaka powinien postawić diagnozę.