Druk 3D na słodko

Niezwykłe formy z cukru można uzyskać dzięki nowej drukarce trójwymiarowej wytwarzającej... jedzenie.

Publikacja: 16.01.2014 13:02

Urządzenia mogą drukować obiekty w wielu kolorach.

Urządzenia mogą drukować obiekty w wielu kolorach.

Foto: materiały prasowe

Dotąd popularne drukarki 3D „zasilane" były plastikiem i żywicami. Dla projektantów i hobbistów to raj, ale dla zwykłego człowieka — nic ciekawego. To się wreszcie zmieniło dzięki amerykańskiej firmie 3D Systems, która podczas targów elektroniki CES 2014 w Las Vegas zaprezentowała trójwymiarową drukarkę na... cukier.

Wytworzone w ten sposób „kostki" cukru nie są już kostkami — mogą mieć dowolny kształt, ograniczony wyłącznie wyobraźnią twórcy — cukiernika. Urządzenie jest na tyle precyzyjne, że obiekty mogą mieć nawet ruchome części.

Podstawowy model urządzenia ChefJet (kosztuje 5 tys. dolarów) wykorzystuje tylko jeden rodzaj cukru. Obiekty drukowane są zatem tylko w jednym kolorze. Droższy model ChefJet Pro (ok. 10 tys. dolarów) może łączyć kilka surowców w efekcie dając wielokolorowe zdobienia.

Jak to działa? Podobnie jak w przypadku „zwykłych" drukarek 3D materiał — cukier jest natryskiwany warstwa po warstwie. Urządzenie następnie rozpyla wodę utwardzając cukier. Później przystępuje do natryskiwania kolejnej warstwy.

Maszyny mogą natryskiwać w ten sposób czekoladę albo różnokolorowy cukier (producent wspomina o zasilaniu cukrem waniliowym, miętowym, jabłkowym, wiśniowym i arbuzowym). Różne smaki dają oczywiście różne kolory.

Tańsza wersja jest niewiele większa od kuchenki mikrofalowej. Przedstawiciele 3D Systems sugerują, że jest ona świetnym uzupełnieniem warsztatu pracy cukiernika, restauratora czy barmana.

- Jedzenie jest fantastyczną platformą dla eksperymentowania, pokazywania swojej kreatywności i po prostu świętowania. Chcemy, aby te potężne drukarki 3D znalazły się w kuchniach cukierników i kucharzy — mówi Liz von Hasseln, odpowiedzialna za dział spożywczy w 3D Systems.

ChefJet ma być dostępny w drugiej połowie roku. Droższy model Pro jest większy, ale pozwala na drukowanie w kolorze i to z rozdzielczością bliską fotograficznej. Ten model również ma pojawić się w sprzedaży w drugiej połowie 2014 roku. Obu urządzeniom będzie towarzyszyć podręcznik Digitial Cookbook, który umożliwi projektowanie trójwymiarowe osobom nie posiadającym wiedzy inżynierskiej.

Więcej informacji na stronie www.3dsystems.com

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji