W pogoni za popytem

Oferta nowych mieszkań topnieje w oczach. Deweloperzy dwoją się i troją, by sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów.

Aktualizacja: 24.01.2018 10:45 Publikacja: 24.01.2018 10:29

Studio Arte we Wrocławiu

Studio Arte we Wrocławiu

Foto: materiały prasowe

O perspektywach dla rynku deweloperskiego mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Styczniowa informacja GUS potwierdza, że rynek pierwotny w 2017 roku po raz czwarty z rzędu okazał się rekordowy pod względem sprzedażowym. Wynik jest lepszy o 20 proc. Także statystyki mieszkań, których budowę rozpoczęto, pobiły historyczne rekordy w sposób, który jeszcze rok temu mógł się wydawać zupełnie abstrakcyjny.

W roku 2017 rozpoczęto budowę 206 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych, poprawiając dotychczasowy rekord o 18,4 proc. Sami deweloperzy rozpoczęli w ubiegłym roku budowę aż 105,4 tys. lokali, osiągając wyniki o jedną czwartą lepszą niż rok temu.

Tak nieprawdopodobnie wyśrubowane statystyki nowych budów są oczywiście pochodną rekordowego ruchu w deweloperskich biurach sprzedaży, wymuszającego konieczność bardzo intensywnego uzupełniania topniejącej w oczach oferty nowych mieszkań.

W rekordowym sprzedażowo 2017 roku deweloperzy sprzedali o niemal 22 proc. więcej lokali, licząc rok do roku. Daje to prawie 80 tys. mieszkań sprzedanych na siedmiu największych rynkach nieruchomości w kraju, a także oznacza podwojenie sprzedaży w ciągu czterech lat koniunkturalnej prosperity.

Podobnie bardzo atrakcyjnie prezentuje się sytuacja w ramach statystyk nowych pozwoleń na budowę. W tym przypadku po raz pierwszy w historii rynku pierwotnego roczna liczba pozyskanych pozwoleń przekroczyła ćwierć miliona, poprawiając wynik roku 2016 o ponad 18 proc. Podobnie jak w przypadku mieszkań rozpoczętych, także i tu bezkonkurencyjni okazali się deweloperzy, którzy uzyskali prawie 129 tys. takich dokumentów, o ponad jedną piątą więcej, licząc rok do roku.

Jak wiadomo, statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Wygląda na to, że optymizm branży deweloperskiej jest coraz większy.

Trudno jednak w tym przypadku odmówić deweloperom biznesowej intuicji. Liczba mieszkań rozpoczętych przez nich w ubiegłym roku niemal co do sztuki zgadza się z wolumenem pozwoleń uzyskanych rok wcześniej. Czy w takim razie deweloperzy w bieżącym roku mają zamiar ruszyć z budową zawrotnej liczby 130 tys. mieszkań?

Są jeszcze statystyki mieszkań oddanych do użytkowania. W sumie w 2017 roku GUS doliczył się ponad 178 tys. takich lokali, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

W tej kategorii w roli lidera także wystąpili deweloperzy, którzy rezultatem bliskim 90 tys. poprawili wynik z 2016 roku o 13,5 proc. Tym razem warto obok wyników rocznych zwrócić również uwagę na miesięczne, a więc wypracowane w grudniu ub. roku. Zarówno liczba mieszkań oddanych ogółem – 20,8 tys., jak i oddanych przez samych deweloperów – 10,7 tys., to wyniki jednomiesięczne historycznie najwyższe.

Jest to efekt intensywnego rozkręcania spirali nowych inwestycji przed mniej więcej dwoma laty. Stąd też oczekiwania podobnie rekordowych wyników w kolejnych danych sygnalnych GUS są jak najbardziej uzasadnione.

Rok 2017 był dla branży deweloperskiej już po raz czwarty z rzędu niezwykle udany praktycznie na wszystkich frontach, zarówno tych inwestycyjnych jak i sprzedażowych. Przede wszystkim znakomicie dopisał popyt na nowe mieszkania, który po raz kolejny okazał się rekordowy z nieprawdopodobną wręcz dynamiką.

Było to możliwe dzięki wciąż historycznie niskim poziomom stóp procentowych, dalszej wzrostowi zainteresowania rządowym programem subwencji mieszkaniowych, ale przede wszystkim wciąż niewyczerpanemu strumieniowi kapitałów inwestycyjnych płynących w kierunku pierwotnego segmentu rodzimej mieszkaniówki. Czy w tym roku mamy przesłanki kontynuacji deweloperskich sukcesów minionych czterech lat?

Deweloperski rynek mieszkaniowy najprawdopodobniej poddany zostanie pierwszej poważnej próbie od początku trwania koniunkturalnej prosperity. Po pierwsze program dopłat mieszkaniowych MdM, który zdecydowanie wspierał deweloperów od 2014 roku, definitywnie w styczniu zakończył swoją misję.

Co więcej, jego miejsce zajmuje nowa polityka mieszkaniowa rządu z jej sztandarowym programem Mieszkanie+, który z czasem dla deweloperów może stawać się w odróżnieniu od MdM coraz większym problemem.

Do tego nieuniknione wydają się podwyżki cen mieszkań. Drastycznie zwyżkują ceny gruntów inwestycyjnych, wyraźnie materiałów budowlanych, rosną koszty pracy przy kurczącej się dostępności wykwalifikowanych pracowników. Nikt natomiast nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się popyt na mieszkania w środowisku wzrostu ich cen o 10-15 proc. w krótkim okresie.

Coraz więcej wątpliwości budzą też planowane zmiany legislacyjne dotyczące rynku nieruchomości mieszkaniowych i samych deweloperów, jak choćby te dotyczące nowelizacji ustawy deweloperskiej. W tej sytuacji o zdecydowanie optymistyczne wersje odpowiedzi na pytanie - co dalej z koniunkturą w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki, może być w 2018 roku dużo trudniej.

O perspektywach dla rynku deweloperskiego mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Styczniowa informacja GUS potwierdza, że rynek pierwotny w 2017 roku po raz czwarty z rzędu okazał się rekordowy pod względem sprzedażowym. Wynik jest lepszy o 20 proc. Także statystyki mieszkań, których budowę rozpoczęto, pobiły historyczne rekordy w sposób, który jeszcze rok temu mógł się wydawać zupełnie abstrakcyjny.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?