O rynku apartamentów mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
Rynek pierwotny jest rozgrzany do czerwoności. Gorączka nie ominęła także lokali z najwyższej półki. Segment apartamentów notuje spektakularne rekordy zarówno pod względem cen, jak i wolumenów sprzedaży. Polski segment mieszkań luksusowych jest integralnym, choćstosunkowo skromnym ze statystycznego punktu widzenia, segmentem szerokiego rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Podlega dokładnie tym samym prawom i przede wszystkim trendom, co cała mieszkaniówka. Oczywiście, zawsze da się zaobserwować pewne różnice, np. w kwestii dynamiki zmian cen czy też wzrostów lub spadków sprzedaży. Mimo wszystko jednak trend zawsze pozostaje zgodny we wszystkich rynkowych kategoriach. W naszych warunkach rynkowych granica ceny nominalnej, określająca segment mieszkań z najwyższej półki, ustaliła się na poziomie okrągłego miliona złotych.
Choć nie oznacza to, że dosłownie każde mieszkanie dokładnie tyle kosztujące automatycznie spełnia warunki kwalifikacji do klasy premium czy luksusowych, to takie kryterium z pewnością wiarygodnie odzwierciedla statystyki segmentu topowych lokali deweloperskich. I tak według danych portalu RynekPierwotny.pl w 2017 roku w całej Polsce sprzedano 4350 mieszkań deweloperskich, których cena ofertowa była równa lub wyższa od 1 mln zł. Oznacza to wzrost rok do roku o ok. 18 procent.
W listopadzie ub. roku firma doradcza REAS opublikowała dane o sprzedaży luksusowych apartamentów, czyli takich, których cena za mkw. zaczyna się od 17 tys. zł. Po trzech kwartałach ub. roku liczba takich lokali miała sięgać 470. To więcej niż w całym 2016 roku. Co ciekawe, do roku 2015, średnioroczna sprzedaż apartamentów luksusowych wynosiła w Polsce od 150 do maksymalnie 200. Oznaczałoby to, że w ciągu zaledwie ostatnich dwóch - trzech lat sprzedaż absolutnie najdroższych i najbardziej luksusowych mieszkań w Polsce uległa - bagatela – co najmniej potrojeniu.