- Już 221,4 tys. mieszkań - budowę tylu nieruchomości rozpoczęto od stycznia do listopada tego roku - podaje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, powołując się na dane GUS. - W całym roku może to być około 230-240 tysięcy lokali szuje ekspert.

I podkreśla, że takiego wyniku nie notowaliśmy od wielu lat. - Ostatnim razem z tak dużej liczby budowanych mieszkań mogliśmy się cieszyć gdy u sterów państwa stał Edward Gierek - mówi Bartosz Turek. - Wtedy jednak budowano mieszkania o niższym standardzie niż dziś, a ważnymi budowniczymi były spółdzielnie. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Najważniejszymi dostawcami mieszkań są w Polsce deweloperzy. Odpowiadają za ok. 60 proc. wyników budownictwa mieszkaniowego. Następne są osoby fizyczne, które budują domy na własne potrzeby. Takie inwestycje odpowiadają za ok. jedną trzecią wszystkich budów nieruchomości mieszkaniowych w kraju - dodaje.

Ekspert analizuje rynek deweloperski. - Od kilku miesięcy firmy budujące mieszkania oddają do użytkowania coraz więcej lokali. We wrześniu było to 13,3 tys. lokali, a przez 11 miesięcy 2019 roku - 116,3 tys. nieruchomości, czyli o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem - wskazuje. - Cieszy to nie tylko osoby, które odbierają klucze do pachnących nowością mieszkań. Zadowoleni mogą być też akcjonariusze. Powód jest prosty - im więcej mieszkań oddawanych jest do użytkowania, tym wyższe kwoty deweloperzy mogą w księgach rachunkowych zaliczyć do przychodów, co powinno przekładać się na lepsze wyniki finansowe tych firm - wyjaśnia.

Dobre dane dotyczą też rozpoczynanych budów. - GUS informuje, że tylko w ubiegłym miesiącu deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 13 tys. mieszkań, czyli o 16,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem - mówi ekspert HRE Investments. - Dobrze wyglądają też dane zsumowane za 11 miesięcy. Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę ponad 130,4 tysięcy mieszkań, czyli o 5,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie dobrego dla deweloperów roku 2018.

Z tego obrazu, jak mówi Bartosz Turek, wyłamują się jedynie trochę gorsze dane dotyczące wydanych w listopadzie pozwoleń na budowę. - Tych było jedenastym miesiącu prawie 12,4 tysięcy, o 5,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem - podaje analityk. - Wciąż jednak dane za dłuższy okresy wyglądają pozytywnie. Od stycznia do listopada deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę ponad 154,3 tysięcy mieszkań, o 5,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.