To o 9 pkt proc. więcej niż niż rok wcześniej - wynika z raportu Oferteo.pl. Inwestorzy instalowali najczęściej inteligentny alarm, sterowanie ogrzewaniem i czujniki tlenku węgla.

Odstraszają koszty

- Wyniki naszego badania pokazują stały wzrost popularności rozwiązań smart home wśród Polaków. W 2018 roku na wdrożenie ich we własnym nowo budowanym domu zdecydowało się 23 proc. badanych, w ubiegłym roku wybrał je już co trzeci inwestor - piszą autorzy raportu Oferteo.pl. - Z drugiej strony prawie co piąty (18 proc.) budujący dom zadeklarował, że tego typu technologie w ogóle nie są mu znane.

Eksperci Oferteo.pl przypominają, że systemy inteligentnego domu umożliwiają sterowanie domowymi urządzeniami z poziomu centralnego panelu kontrolnego, aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej. Pozwalają np. na bieżąco monitorować wyniki pomiarów jakości powietrza, temperatury oraz podglądać obraz z kamer monitoringu.

- Ponad połowa ankietowanych (50 proc.) nie zdecydowała się na zastosowanie smart home w swoim nowo budowanym domu, chociaż znała tę technologię - czytamy w raporcie.

- Popularność technologii smart home w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w doradztwie i pomocy osobom zainteresowanym wdrożeniem tej technologii w swoim domu - komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Takie usługi z pewnością okażą się przydatne dla inwestorów, którzy są zainteresowani inteligentnymi urządzeniami, ale nie do końca je znają i nie wiedzą, na jakie powinni się zdecydować - dodaje.

Wyjaśnia powody, dla których aż połowa badanych nie zdecydowała się na instalację urządzeń smart home w swoim domu, mimo że były jej znane. Przede wszystkim zniechęca cena. Aż 36 proc. Polaków przyznało, że to koszty nowoczesnej technologii wpłynęły na decyzję o rezygnacji z nich. 34 proc. nie zauważyło potrzeby, żeby zainwestować w smart home, a 21 proc. miało wrażenie, że ich wiedza na temat technologii jest niewystarczająca.

- Konsumenci oczekują konkretnych korzyści od rozwiązań inteligentnego domu, łatwej instalacji, intuicyjnej obsługi poszczególnych urządzeń. Na rynku istnieje szeroka gama produktów, które odpowiadają na te potrzeby. Wierzymy więc, że rosnąca znajomość technologii oraz takie trendy jak np. wprowadzanie obsługi asystentów głosowych, spowodują wzrost popularności systemów smart home w krajach europejskich, w tym w Polsce - komentuje cytowany w komunikacie Fred Potter, założyciel firmy Netatmo, producenta rozwiązań inteligentnego domu.

Co wybieramy

- Polscy zwolennicy rozwiązań inteligentnego domu w 2019 roku najczęściej instalowali inteligentne alarmy (13 proc. pytań) i sterowanie ogrzewaniem (11 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się czujniki (CO, dymu, ruchu), systemy oświetlenia i kamery monitoringu (10,10, i 9 proc.) - piszą autorzy raportu. - Widać zatem, że największą popularnością wśród Polaków cieszą się urządzenia podnoszące bezpieczeństwo nieruchomości, które chronią zarówno przed włamaniem jak i np. zatruciem bądź pożarem. Rozwiązania wpływające na podniesienie komfortu i dostarczenie rozrywki (jak np. klimatyzatory, systemy audio i zraszacze ogrodowe) znalazły się na dalszych miejscach w zestawieniu.

Z badania wynika, że znaczna część spośród osób korzystających na co dzień z urządzeń smart home w swoich domach nie jest do końca świadoma, jakiego konkretnie systemu używa. - Mimo że rozwiązania inteligentnego domu z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, to wcale nie stajemy się coraz bardziej świadomi w kwestii systemów, jakich używamy - mówią eksperci Oferteo.pl. - Wśród pozostałych użytkowników największa część (30 proc.) korzystała z pojedynczych, niescentralizowanych urządzeń. Ci, który decydowali się na konkretny system, w 2019 najczęściej wybierali Apple HomeKit (25 proc. odpowiedzi), który w 2018 roku zajmował dopiero piąte miejsce pod względem popularności. Na kolejnym miejscu w ubiegłym roku znalazły się Google Home (15 proc. badanych) i Samsung SmartThings (9 proc.). Na system Fibaro wskazało 8 proc. ankietowanych.

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z analizy 660 pytań ofertowych złożonych w 2019 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów.