Dziwny rok deweloperów. Ile mieszkań sprzedali?

Nowy sezon publikacji wyników kwartalnych pokaże, czy odbicie w III kwartale było epizodem czy trendem.

Aktualizacja: 05.01.2021 10:07 Publikacja: 05.01.2021 10:03

Dziwny rok deweloperów. Ile mieszkań sprzedali?

Foto: materiały prasowe

Deweloperzy z rynku kapitałowego ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w całym 2020 r. Dane będziemy aktualizować na bieżąco.

Atal

Ogólnopolska firma sprzedała w 2020 r. (nie uwzględniając rezerwacji) 2,9 tys. mieszkań, o 9,4 proc. mniej niż rok wcześniej. IV kwartał okazał się jeszcze lepszy niż wcześniejszy, deweloper znalazł nabywców na 824 mieszkania. Jednak po rekordowym październiku (313 lokali) sprzedaż w kolejnych dwóch miesiącach spadała (odpowiednio 275 i 236 lokali). Firma liczy na stabilną sprzedaż w 2021 r.

Na koniec grudnia Atal miał w ofercie 4,08 tys. mieszkań, a w przygotowaniu 32 projekty liczące 8,8 tys. lokali.

Atal przekazał w ub.r. klientom 3 tys. mieszkań ustanawiając nowy rekord. To o blisko 70 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale wydano 1,22 tys. lokali.

Lokum Deweloper

Działająca we Wrocławiu i Krakowie firma w 2020 r. sprzedała (nie uwzględniając rezerwacji, tych było 37) 463 lokale, o 73 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale nabywców znalazło 169 mieszkań, czyli mniej niż kwartał wcześniej. 2019 r. był dla spółki bardzo mizerny z powodu kłopotów z podażą.

- W III kwartale 2020 r., wraz z rozluźnieniem obostrzeń społecznych, odnotowaliśmy wyraźny wzrost sprzedaży, natomiast w IV kwartale mieliśmy do czynienia z drugą falą pandemii, podczas której niepokoje konsumentów nie były już tak duże jak w kwietniu i maju, co przełożyło się na stabilizację aktywności. Obecnie popyt na rynku nieruchomości, wspierany niskimi stopami procentowymi, jest silny – skomentował Bartosz Kuźniar, prezes Lokum. Zaznaczył, że 1 tys. lokali w ofercie pozwala na wypracowywanie w tym roku kwartalnej sprzedaży rzędu 200-250 mieszkań.

Deweloper w 2020 r. przekazał 391 mieszkań. Potencjał na ten rok szacowany jest na blisko 900 mieszkań. Bank ziemi pozwala zbudować 12 tys. lokali.

Dom Development

Budujący w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu deweloper w 2020 r. sprzedał (wliczając płatne rezerwacje) 3,76 tys. mieszkań, o prawie 3 proc. więcej niż rok wcześniej. W wynikach wpływu pandemii praktycznie nie widać, a w samym IV kwartale spółka podpisała aż 1,13 tys. umów. Ostatni raz bariera tysiąca sprzedanych lokali został przebita w IV kwartale 2018 r. (1006 sztuk). Dotychczasowy rekord to 1049 lokali sprzedanych w IV kwartale 2017 r.

- W czasie pandemii popyt na mieszkania w głównych aglomeracjach był zaskakująco silny, natomiast podaż znajdowała się pod dużą presją. Tylko nieliczne spółki o sprawnej organizacji i wysokiej jakości banku ziemi, potrafiące sprawnie wprowadzać nowe projekty do realizacji, były beneficjentami silnego popytu. Nowy rok rozpoczynamy jako lider rynku mieszkaniowego w Polsce, z doskonałą kondycją finansową i znacznym potencjałem wzrostu. Mimo aktualnych wyzwań w sferach zdrowia i gospodarki, z optymizmem patrzymy na 2021 r. – skomentował Jarosław Szanajca, prezes Domu Development. Popyt napędzają niskie stopy i znów wysoka dostępność kredytów hipotecznych. Podaż jest pod presją z powodu trudności w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych oraz drogich i coraz mniej dostępnych działek – szczególnie w stolicy.

Dom Development przekazał w 2020 r. 3 tys. mieszkań wobec 3,48 tys. rok wcześniej.

Develia

Ogólnopolski deweloper w 2020 r. sprzedał (nie uwzględniając płatnych rezerwacji, tych było 68) 1,36 tys. mieszkań, o 9,9 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale spółka podpisała aż 580 umów, o 60 proc. więcej kwartał do kwartału. Rok do roku sprzedaż wypadła porównywalnie.

- Końcówka roku była nieco lepsza od naszych oczekiwań. Po słabszym I półroczu, odnotowaliśmy stopniowy wzrost sprzedaży w kolejnych dwóch kwartałach, a w samym grudniu sprzedaliśmy 275 lokali – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. Wzrost sprzedaży w IV kwartale to głównie zasługa konwersji umów rezerwacyjnych (na koniec września było ich 308) na deweloperskie oraz wprowadzenia nowych projektów do oferty.

W 2020 r. Develia przekazała klientom klucze do 1,15 tys. mieszkań, o 41 proc. mniej niż rok wcześniej.

Budimex Nieruchomości

Ogólnopolski deweloper w 2020 r. sprzedał (nie uwzględniając płatnych rezerwacji) 1,67 tys. mieszkań, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale firma znalazła nabywców na 473 lokale, o 23 proc. więcej kwartał do kwartału i 28 proc. więcej rok do  roku.

Dobra sprzedaż to efekt szerokiej oferty oraz strukturalnego popytu w największych miastach.

Deweloper w 2020 r. przekazał klucze do 1,29 tys. mieszkań, o niemal 16 proc. mniej rok do roku.

W komentarzu zarząd napisał, że wynik sprzedaży i przekazań świadczą o pozytywnych nastrojach wśród konsumentów.

Budimex Nieruchomości jest w trakcie sprzedaży przez giełdowy Budimex. Tuż przed końcem roku wyłączność negocjacyjną do 15 lutego otrzymała grupa uznanych inwestorów prowadzących działalność na europejskim rynku nieruchomości (także w Polsce).

Inpro

Trójmiejski deweloper w 2020 r. sprzedał (wliczając płatne umowy rezerwacyjne) 635 mieszkań, o 17,4 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale zawarł 161 umów, co jest wynikiem o prawie 17 proc. gorszym niż w III kwartale i o 13 proc. gorszym rok do roku.

Inpro przekazało w 2020 r klucze do 872 lokali, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej.

J.W. Construction

W 2020 r. działający głównie w Warszawie deweloper sprzedał (wliczając płatne rezerwacje) 651 mieszkań, o 37 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale podpisał 151 umów, o 48 proc. mniej rok do roku i prawie 6 proc. mniej kwartał do kwartału.

W 2020 r. deweloper przekazał klucze do 189 mieszkań wobec 1,48 tys. rok wcześniej.

Murapol

W 2020 r. ogólnopolski deweloper sprzedał (bez uwzględniania płatnych rezerwacji) 2,71 tys. mieszkań, o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale Murapol podpisał 639 umów.

Firma przekazała w 2020 r. 2,92 tys. lokali, o 6,5 proc. mniej rok do roku. W banku ziemi Murapol zabezpieczył parcele pod budowę 18,8 tys. mieszkań.

- Mimo nadzwyczajnych okoliczności, w jakich przyszło nam funkcjonować w obliczu globalnej pandemii, roczne wyniki sprzedaży i przekazań w grupie tylko nieznacznie odbiegają od poziomów wypracowanych w 2019 r, co oceniamy pozytywnie – skomentował Nikodem Iskra, prezes Murapolu. - Wypracowany w ostatnich latach model biznesowy, oparty na geograficznym zróżnicowaniu portfela, zdecydowanie się sprawdził. Dobrze skrojona oferta odpowiadająca na potrzeby mieszkańców w poszczególnych lokalizacjach broni się nawet w trudnych czasach. Aktualnie działamy w aż 17 miastach - zarówno na największych, jak i lokalnych rynkach – dodał. Zdaniem menedżera, rekordowo niski poziom stóp procentowych oraz wysokie ryzyko utraty wartości pieniądza w czasie, czynią nieruchomości doskonałą lokatą, co będzie czynnikiem stymulującym rozwój Murapolu w najbliższej przyszłości. - Jestem przekonany, że przed nami dobre perspektywy i realne możliwości utrzymania solidnego tempa rozwoju w 2021 r. i kolejnych latach – podsumował Iskra.

Echo Investment

W 2020 r. ogólnopolski deweloper sprzedał (bez uwzględniania płatnych rezerwacji) 1,57 tys. mieszkań, o prawie 16 proc. więcej niż rok wcześniej, ustanawiając nowy roczny rekord. W samym IV kwartale Echo znalazło nabywców na 467 mieszkań, o niemal 4 proc. więcej kwartał do kwartału i 12 proc. rok do roku.

– Zwiększenie sprzedaży w roku, w którym cały rynek mieszkaniowy skurczył się o około 20 proc, to bardzo duży sukces firmy, ale także dowód zaufania klientów do marki – podkreślił Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment. - Działania naszej firmy skupiają się na wzmacnianiu pozycji na rynku mieszkaniowym oraz budowaniu wielofunkcyjnych, miejskich projektów „destinations”, gdzie ludzie mogą żyć, pracować i spędzać wolny czas. W ostatnich latach pracujemy nad zwiększeniem obecności na rynku mieszkaniowym, by znaleźć się w gronie trzech największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce – dodał.


Echo w ub.r. przekazało klientom klucze do 1,51 tys. lokali, o 19 proc. więcej rok do roku.

Archicom

Ogólnopolski deweloper w 2020 r. sprzedał (uwzględniając płatne rezerwacje) 1,22 tys. mieszkań, o prawie 17 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale znalazł nabywców na 366 lokali, o ponad 7 proc. więcej kwartał do kwartału i prawie 21 proc. więcej rok do roku.

W 2020 r. spółka ustanowiła nowy rekord przekazując klientom klucze do 1,55 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Wypełniliśmy złożone deklaracje, bardzo dobre wyniki na zamknięcie tak trudnego roku mają dla nas szczególne znaczenie. Z konsekwencją zrealizowaliśmy plan, wykorzystaliśmy zarówno okres lockdownu, jak i wyraźnego ożywienia w drugiej połowie roku – skomentował Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicomu. - Cały czas obserwujemy nastroje konsumenckie, zwłaszcza w obliczu pandemii, co pozwala elastycznie reagować na potrzeby klientów. Uruchomiony przy pierwszym lockdownie program tarczy ochronnejspotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem wśród naszych klientów. Już w najbliższych dniach zaproponujemy kolejny program na miarę potrzeb naszych przyszłych mieszkańcówdodał. Tarcza Archicomu obejmowała gwarancję spłaty dwunastu rat kredytu przez dewelopera w przypadku utraty pracy przez nabywcę, dofinansowanie do zakupu czy gwarancję obniżenia ceny zakupu w przypadku spadku cen na rynku.

Na koniec grudnia deweloper miał w ofercie 1,6 tys. mieszkań.

Wikana

Działający w południowo-wschodniej części Polski deweloper sprzedał w 2020 r. 157 mieszkań, o 45 proc. mniej rok do roku. W samym IV kwartale nabywców znalazło 46 lokali, o 16 proc. mniej rok do roku i o 31 proc. więcej kwartał do kwartału.

Spółka przekazała klientom klucze do 213 mieszkań, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Mimo skromnej skali Wikana była w 2020 r. jednym z hitów inwestycyjnych indeksu WIG-nieruchomości - jej kapitalizacja się podwoiła.

Ronson

Ogólnopolski deweloper w 2020 r. ustanowił nowy rekord sprzedając (bez uwzględniania płatnych rezerwacji) 918 mieszkań, o prawie 21 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale spółka znalazła nabywców na 257 lokali, tyle samo ile rok wcześniej i o ponad 9 proc. kwartał do kwartału.

Spółka ustanowiła także nowy rekord przekazań – w 2020 r. klucze otrzymali nabywcy 966 mieszkań, o 47 proc. więcej niż rok wcześniej. 

- Ubiegły rok był bardzo wymagający, zwłaszcza w obliczu wybuchu pandemii wczesną wiosną, kiedy nikt nie wiedział, co przyniosą nadchodzące tygodnie i miesiące. Ostatecznie okazało się, że postrzeganie rynku nieruchomości przez klientów i inwestorów jako bezpiecznej przystani pozwoliło naszej firmie na osiągnięcie bardzo dobrych wyników – powiedział Boaz Haim, prezes Ronsona. - Jesteśmy ostrożnie optymistyczni, jeśli chodzi o sytuację rynkową w tym roku. Wydaje się, że niskie stopy procentowe będą nadal wspierać popyt na mieszkania i przyciągać nabywców zainteresowanych ochroną kapitału. W ofercie i w przygotowaniu mamy wiele atrakcyjnych projektów. Naszym celem jest pochwalenie się w tym roku kolejnym sukcesem – dodał.

Robyg

W 2020 r. notowany na Catalyst i działający w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu deweloper sprzedał 2,16 tys. mieszkań, o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Oznacza to, że sam IV kwartał wypadł najlepiej, bo nabywców znalazły 754 lokale, o 24 proc. więcej kwartał do kwartału. Robyg poinformował, że w całym 2020 r. zawarł 2,57 tys. „twardych” umów deweloperskich oraz w sumie 2,16 tys. rezerwacji (część z nich została w trakcie roku skonwertowana na umowy deweloperskie). Spółka ma w ofercie 2,1 tys. lokali, a w banku ziemi parcele pod budowę ponad 21 tys. mieszkań. Robyg w 2020 r. przekazał klientom klucze do 2,7 tys. mieszkań.

- W 2021 r. zakładamy wzrost popytu na mieszkania – zwłaszcza, że WIBOR jest rekordowo niski, co może zachęcać do inwestycji w nieruchomości. Lokowanie kapitału w nieruchomości daje obecnie znacznie wyższe stopy zwrotu niż lokaty bankowe czy inwestycje na rynku kapitałowym. Pewna nadpłynność gotówki na rynku będzie przekierowana właśnie na inwestycje w mieszkania – także przez cudzoziemców. Jako dobrą lokatę klienci będą coraz częściej postrzegać mikroapartamenty – skomentował Eyal Keltsh, wiceprezes Robyga. - Sądzimy, że ceny mieszkań w 2021 r. będą stabilne, a w niektórych lokalizacjach mogą nawet wzrosnąć ze względu na wyższy popyt przy ograniczonej podaży. Klienci szukają coraz lepszych projektów, z balkonami i tarasami – w dobrych lokalizacjach. Oczekują dobrze zaprojektowanych mieszkań, by w razie potrzeby korzystać z nich także w ramach pracy zdalnej. Doceniają też wsparcie w obszarze procedur kredytowych – przyspieszenia i ułatwienia możliwości otrzymania kredytu. Dlatego mamy specjalne umowy z bankami, aby zrealizować te oczekiwania. Mamy zabezpieczone środki na zakupy gruntów i kolejne inwestycje. Naszym celem jest zwiększenie poziomu działalności – dodał.

Dekpol

Działająca na Pomorzu budowlano-deweloperska grupa w 2020 r. znalazła nabywców (wliczając płatne rezerwacje) na 148 mieszkań, o 61 proc. mniej niż rok wcześniej. Szacunkowa wartość tych lokali to 78 mln zł. Na koniec grudnia w ofercie Dekpol miał 238 lokali. W tym roku spółka chce sprzedać 350 mieszkań.

Dekpol przekazał klucze do 622 mieszkań, o 27 proc. więcej rok do roku. Szacunkowa wartość lokali to ponad 282 mln zł. Celem na ten rok jest wypracowanie 210 mln zł przychodów pochodzących z przekazania 300 lokali. Przychody powiększą się o inwestycję realizowaną na zamówienie funduszu z rynku PRS (najem instytucjonalny mieszkań).

JHM Development

Należący do giełdowego Mirbudu deweloper w 2020 r. sprzedał 349 mieszkań, o 1,4 proc. mniej rok do roku. Sam IV kwartał okazał się najlepszy, spółka znalazła nabywców na 144 lokale.

Deweloperzy z rynku kapitałowego ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w całym 2020 r. Dane będziemy aktualizować na bieżąco.

Atal

Pozostało 99% artykułu
Nieruchomości
Oferta nowych mieszkań urosła, ale kupujących jest mniej
Nieruchomości
Słoneczne Miasteczko w Krakowie. Wieloletnia inwestycja na finiszu
Nieruchomości
Wzgórze Hoplity w Gdańsku po raz drugi
Nieruchomości
Bernadovo w Gdyni już na mecie
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Termy Karkonosze Resort w Staniszowie. Wille i apartamenty wypoczynkowe