Pozwolenie na budowę powinno być wydane we wrześniu tego roku. Za projekt biurowca odpowiada krakowska pracownia URBA Architects.

Inwestycja powstanie w ramach Programu Fabryka realizowanego przez spółkę Operator ARP należącą do grupy Agencji Rozwoju Przemysłu. - Założeniem programu jest wspieranie polskich miast średniej wielkości poprzez stworzenie dobrych warunków do rozwoju biznesu – podaje spółka w komunikacie.

Na parterze trzykondygnacyjnego budynku zaplanowano lokale użytkowe w których będą mogli działać różni najemcy, np. sklepy, restauracje, usługi. Na dwóch piętrach powstaną różnej wielkości biura. - Wyróżniającym biurowiec elementem będzie centralnie położone patio obsadzone drzewami - podaje Operator ARP w komunikacie. W garażu podziemnym i na zewnątrz przewidziano 133 miejsca parkingowe wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.

- Będzie to niski, trzykondygnacyjny budynek, w którym parter zostanie przeznaczony pod ogólnodostępne usługi – typu sklep spożywczy, mała gastronomia, kawiarnia. Dwie kondygnacje nadziemne, czyli pierwsze i drugie piętro, będą stanowiły typowe powierzchnie biurowe dostosowane zarówno pod dużych, jak i najmniejszych najemców, np. potrzebujących ok. 40 mkw. – opisuje cytowany w komunikacie Maciej Kronenberg, wspólnik w pracowni URBA Architects. – To dosyć innowacyjne podejście. Na komercyjnym rynku najmu inwestorzy rzadko oferują powierzchnie poniżej 200 mkw. Tu założenie jest takie, by w nowoczesnych przestrzeniach aktywizować młode, mniejsze firmy, by stworzyć inkubator przedsiębiorczości – wyjaśnia.

- Chcemy zrealizować tę inwestycję szybko. Planujemy rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie tego roku, a zakończenie budowy i przekazanie jej najemcom w pierwszej połowie 2023 roku – zapowiada Mariusz Domeradzki, prezes spółki Operator ARP. - Harmonogram na razie nie jest zagrożony i wierzę, że dzięki aktywnej pomocy miasta jesteśmy w stanie dotrzymać terminów.

Biurowiec powstanie w centralnej części miasta, w rejonie ulic Okulickiego i Floriańskiej. - To działka o atrakcyjnej infrastrukturze komunikacyjnej z szerokim dostępem do usług społecznych, w sąsiedztwie zielonego terenu – mówią przedstawiciele spółki.

Nieruchomość wskazał stalowowolski samorząd.

- Mieszkańcy takich miast jak Stalowa Wola wcale nie mają mniejszych ambicji, możliwości, czy talentów w porównaniu z osobami mieszkającymi w większych ośrodkach – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. - To właśnie w średniej wielkości miastach jest potencjał kadrowy, biznesowy. Jestem pewny, że nie do końca wykorzystany. Ten projekt świetnie realizuje ideę zrównoważonego rozwoju kraju, aby miasta średniej wielkości mogły się rozwijać na wielu płaszczyznach, również biznesowej.

Stalowa Wola była jednym z pierwszych samorządów – obok Elbląga – które zostały wytypowane do realizacji Programu Fabryka.

- Stalowa Wola jest oczywistym wyborem z wielu względów. Przede wszystkim województwo podkarpackie to teren naszych dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych – tarnobrzeskiej i mieleckiej – wyjaśnia Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. - Jest to ośrodek o długiej historii przemysłowej, który bardzo dynamicznie się rozwija. Wybór Stalowej Woli był więc oczywisty, chcieliśmy dać dodatkowy impuls do rozwoju tego miasta po to, by te działania, które podejmujemy w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mogły się przenieść również na etap stwarzania jeszcze lepszych warunków dla inwestorów i przedsiębiorców.

Operator ARP jest spółką zależną Agencji Rozwoju Przemysłu. Do jej zadań należy optymalizacja majątku, ale też zarządzanie gruntami i obiektami. Spółka odpowiada za realizację Programu Fabryka, który będzie realizowany m.in. w Stalowej Woli, Elblągu, Włocławku czy Radomiu.