Kupiłem działkę, na której chcę zbudować dom. Jednak decyzja o warunkach zabudowy, którą otrzymałem, moim zdaniem jest źle opracowana. Wynika z niej, że nie mogę zbudować domu o jedno piętro mniejszego niż budynek sąsiada. Co powinna uwzględniać taka decyzja?
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r., przeznaczenie i rodzaj zabudowy na danym terenie ustala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma planu, sposób realizacji inwestycji określa decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jej wydanie jest możliwe tylko w przypadku łącznego spełnienia danych warunków określonych w powyższej ustawie.
Po pierwsze co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, powinna być zabudowana tak, by można było określić nową zabudowę w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym wielkości i formy architektonicznej budynków, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu, zgodnie z tzw. zasadą dobrego sąsiedztwa. Ponadto działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej.
Co więcej, istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, m.in. w urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne lub gazowe, powinno być wystarczające dla inwestycji. Nie może to być też działka rolna lub leśna, która wymaga zmiany swego przeznaczenia albo była objęta zgodą na taką zmianę uzyskaną przy sporządzaniu starych, nieważnych już planów miejscowych.