[b]Tak[/b] Właściciel lokalu użytkowego, tak jak mieszkania, ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz pokrywa koszty zarządu nieruchomością wspólną w formie bieżących opłat. Nie ma przy tym znaczenia, że nie korzysta np. z windy, bo wejście do sklepu jest osobne. Utrzymanie windy zalicza się do wydatków związanych i czy tego się chce, czy nie, trzeba płacić.
Zaliczkę płacimy odpowiednio do swoich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Oczywiste zatem, że im większy udział, tym jest ona większa. Zaliczki płaci się przez cały rok kalendarzowy, a po jego zakończeniu każdy właściciel powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, a także czy wpłacone kwoty były wystarczające. Niedopłatę trzeba uregulować, a gdy jest nadwyżka – możną ją odliczyć z wpłat przyszłych okresów lub zażądać zwrotu.
Właściciele mają obowiązek płacić zaliczki do dziesiątego dnia każdego miesiąca. W praktyce czasami się zdarza, że nie płacą za lokal. Wtedy zarząd wspólnoty wzywa do zapłacenia długu. Jeżeli to nie pomaga, może dochodzić należności, nawet w sądzie oraz naliczać odsetki za zwłokę. Mając nakaz zapłaty, idzie do komornika, a w skrajnych przypadkach do sądu.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=257FA2612AB135F471C029BF86373CC2?id=128489]ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.)[/link][/i]