Jak podaje firma doradcza DTZ, na koniec czerwca w Polsce zasoby powierzchni logistyczno-magazynowych wynosiły blisko 6 mln mkw. W ciągu pierwszego półrocza ukończono budowę 768 tys. mkw. Analitycy z DTZ prognozują, że do końca roku deweloperzy wybudują kolejne 180 – 230 tys. mkw.
Choć oznacza to, że podaż w skali roku spadnie o niemal 40 proc., to mimo wszystko zapowiedzi z początku roku były znacznie bardziej pesymistyczne. „Większa od prognozowanej podaż w pierwszym półroczu nie była powiązana z poziomem popytu i wynikała z decyzji deweloperów, by realizować inwestycje, które miały jeszcze zabezpieczone finansowanie” – czytamy w komunikacie DTZ.
Firma wyjaśnia, że w drugim kwartale część najemców wznowiła uprzednio zawieszone negocjacje umów. Wcześniej odsunięcie decyzji w czasie doprowadziło do wyraźnego spadku popytu w pierwszym kwartale, jednak już w drugim popyt nieznacznie wzrósł do poziomu 244,4 tys. mkw., czyli 14 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.
Rozwój rynku może pobudzić spadek czynszów. Jak podaje DTZ, obecnie w najlepszych obiektach położonych w obrębie Warszawy stawki są na poziomie ok. 5,5 euro za 1 mkw. miesięcznie, poza tym właściciele obiektów znacznie hojniej niż w ubiegłym roku oferują dodatkowe pakiety zachęt.