Uroku i wyrafinowania naszemu ogrodowi z pewnością nada niepowtarzalna konstrukcja wodna. Należy ją dostosować do indywidualnego charakteru przydomowej zieleni tak, by go nie zaburzyć, a podkreślić jego walory. W zaprojektowaniu całości pomoże architekt krajobrazu.
– Najważniejsza jest harmonia – mówi Paweł Klinszport, architekt krajobrazu. – Dom i ogród muszą ze sobą współgrać. Fontanny czy kaskady należy budować, przestrzegając zasad geometryzacji przestrzeni. Ważne jest dostosowanie materiałów i kształtów do stylu samego budynku – dodaje.
[srodtytul]Fontanny i wodotryski[/srodtytul]
Na rynku można wybierać spośród tysięcy rodzajów fontann. Najpopularniejsze i cieszące się niezmiennym zainteresowaniem są te kamienne, które charakteryzują się niezwykłą trwałością. Nieco gorzej sprawują się zaś te wykonane z marmuru, gdyż nie są tak odporne na warunki zewnętrzne, za to imponująco się prezentują. Ceny są zróżnicowane – w zależności od użytego materiału.
Najtańszą opcją jest wybór fontanny betonowej. Trzeba za nią zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nieco więcej trzeba wydać na tę ręcznie wykutą w kamieniu. Jednak najwyższe koszty wiążą się z zakupem fontanny wykonanej w nowoczesnym stylu, do której użyto drogich materiałów. Tu ceny kształtują się nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie projekty, trzeba podkreślić, są przeznaczone głównie do wnętrz.