W zależności od potrzeby i przeznaczenia wnętrza wyposażamy w drzwi pełne lub przeszklone. Te ostatnie znajdują zastosowanie między innymi w pokojach dziennych i łazience.
– Przeszklenia sprawdzają się najlepiej w małych mieszkaniach, które nie są dostatecznie doświetlone – twierdzi Ewa Olszewska, projektantka wnętrz. – Z jednej strony szyby pozwalają na swobodny przepływ światła, z drugiej – optycznie powiększają wnętrze. Ich dobór zależy od fantazji właściciela.
Szkło może być małe i pełnić rolę designerskiego dodatku albo stanowić funkcjonalny element wystroju. Producenci drzwi oferują przeróżne możliwości doboru przeszklenia.
Na rynku dostępne są szyby matowe i przezroczyste. Ciekawą propozycją jest matowe szkło poprzecinane solarnymi, przezroczystymi paskami. Interesującym rozwiązaniem jest również kryształ fazowany, który dobrze komponuje się z drzwiami klasycznymi.
Przeszklenia spełniają różne funkcje. Jedni traktują je jako aranżacyjny dodatek, inni, wykorzystując ich zalety, urozmaicają swoje wnętrza. Przede wszystkim można dzięki nim doświetlić pomieszczenia, co z pewnością docenią wszyscy właściciele ciemnych mieszkań. Przeszklenia nadadzą im lekkości, a także podkreślą ich klimat. Drzwi wyposażone w dużą, matową szybę delikatnie rozpraszają światło, sprawiając, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Przezroczyste szkło nadaje wnętrzom nowoczesny, lekko awangardowy charakter. Im większa szyba w drzwiach, tym większa obawa o jej rozbicie i skaleczenie. Tak było kiedyś. Dziś stosuje się zaawansowaną technologię dla wzmocnienia szkła stosowanego w stolarce drzwiowej. Niektórzy producenci w swoich drzwiach stosują szkło hartowane.