Wszystkie właściwości eksploatacyjne okien określane są przez szczegółowe parametry, według wspólnej dla całej Unii Europejskiej normy. Gdy kupujemy okna przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na oznakowanie CE, które jest potwierdzeniem stosowania norm europejskich przez producenta.
- Oznaczeniu CE towarzyszą informacje na temat takich parametrów, jak: odporność okien na obciążenia wiatrem, przepuszczalność powietrza, wodoszczelność, nośność urządzeń zabezpieczających i właściwości związane z promieniowaniem – mówi Wioletta Chrzan, kierownik jakości w firmie „MS więcej niż okna". - W niektórych wypadkach nie podaje się jednak deklarowanej wartości, ale określa odpowiednią klasę produktu. Zapoznanie się z właściwościami stolarki pomoże nam w podjęciu przemyślanej decyzji, bowiem takie parametry jak izolacyjność akustyczna czy termiczna będą miały istotny wpływ na jej codzienne użytkowanie.
Straty ciepła – przenikalność cieplna - Uw
To najważniejszy parametr, który będzie miał wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Określa on ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1 mkw. przy różnicy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku równej 1 stopnia Kelwina.
Dla ułatwienia warto zapamiętać, że im jest on niższy, tym lepiej. Okno może być traktowane jako energooszczędne, jeśli parametr ten jest mniejszy niż 1,3 W/mkw. K. W przypadku produktów pasywnych musi to być natomiast mniej niż 0,8 W/mkw. K. W sklepie pytajmy zawsze o współczynnik U całego okna.
- Nie dajmy się zwieść sprzedawcy, który zachwalając wybrany produkt podaje nam parametr szyby (oznaczony symbolem Uos lub Ug). W takim wypadku jest to świadome wprowadzanie nas w błąd, ponieważ jest on zawsze niższy, a więc lepszy – w przypadku standardowych pakietów szybowych dostępnych na rynku wynosi ok. 1.0 W/mkw. K, w tych najlepszych tylko 0,5 a nawet 0,4. O energooszczędności okna decyduje jednak także jakość ramy – radzą eksperci.