? – Średnia marża kredytów złotowych w wysokości 300 tys. zł, stanowiących 80 proc. wartości nieruchomości, pozostała w listopadzie właściwie na niezmienionym poziomie i wynosiła 2 proc. (w październiku 2,01 proc.). W przypadku ofert promocyjnych, czyli kredytów hipotecznych sprzedawanych w pakiecie z dodatkowymi produktami banku, średnia marża wyniosła 1,19 proc. (w październiku 1,20 proc.) – wylicza Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
? Przeciętny koszt finansowania nieruchomości kredytem denominowanym do franka szwajcarskiego wzrósł
z 5,89 proc. do 5,98 proc. w ramach oferty standardowej oraz z 5,09 proc. do 5,30 proc. w przypadku oferty pakietowej. – Stało się tak za sprawą podwyżki marży przez jeden z banków spośród dwóch kredytujących jeszcze w tej walucie – mówi Natalia Czaplewska.
? Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku kredytów dolarowych. Średni poziom marży kredytów standardowych w minionym miesiącu wzrósł z 6,81 proc. do 6,85 proc., sprzedawanych zaś w ramach ofert wiązanych – z 4,88 proc. do 5,02 proc.
? Minimalnie spadły przeciętne marże kredytów denominowanych do euro. Średnio wynosiły w tym przypadku 3,22 proc. (wcześniej 3,23 proc.), dla kredytów sprzedawanych zaś ramach promocji – 2,03 proc. (wcześniej 2,06 proc.).