Czynszówki wracają do łask

Im bogatszy kraj, tym bardziej preferuje budownictwo czynszowe

Publikacja: 21.12.2011 03:09

– W naj­bar­dziej za­moż­nych kra­jach Eu­ro­py na­jem miesz­kań utrzy­mał się na bar­dzo zna­czą­cym po­zio­mie, cze­go nie moż­na przy­pi­sać ubó­stwu czy bra­ko­wi środ­ków na miesz­kal­nic­two, ale swo­bod­ne­mu wy­bo­ro­wi for­my wła­da­nia nie­ru­cho­mo­ścia­mi –uwa­ża Wła­dy­sław Jan Brze­ski, part­ner w fir­mie do­rad­czej na ryn­ku nie­ru­cho­mo­ści Re­as.

Z da­nych ze­bra­nych przez Re­as wy­ni­ka, że w Niem­czech 55 proc. lud­no­ści miesz­ka w za­so­bach czyn­szo­wych (35 proc. w  pry­wat­nych, a 20 proc. w pu­blicz­nych). Na­to­miast w tamtejszych mia­stach poziom lokali wynajmowanych jest jesz­cze wyższy. Wy­so­kie wskaź­ni­ki miesz­kań na wy­na­jem utrzy­mu­ją się tak­że w Ho­lan­dii i Skan­dy­na­wii (za wy­jąt­kiem Nor­we­gii) oraz w Bel­gii, we Fran­cji i Wło­szech.

Ba­da­nia Ban­ku Świa­to­we­go w kra­jach, któ­re prze­cho­dzi­ły trans­for­ma­cję ustro­jo­wą, wy­ka­za­ły, że po­daż miesz­kań na wy­na­jem jest tam mniej­sza niż w państwach za­chod­nich o po­dob­nych uwa­run­ko­wa­niach de­mo­gra­ficz­nych i do­cho­do­wych.

– Po kry­zy­sie fi­nan­so­wym wy­wo­ła­nym ka­ta­stro­fą kre­dy­tów miesz­ka­nio­wych ty­pu sub­pri­me w USA, któ­ra prze­ło­ży­ła się na sze­reg kra­jów eu­ro­pej­skich,  głów­nie tych, któ­re igno­ro­wa­ły sek­tor naj­mu, czyli np. na Hisz­pa­nię, Ir­lan­dię, Wiel­ką Bry­ta­nię, roz­po­czął się pro­ces re­ha­bi­li­ta­cji ryn­ku naj­mu miesz­kań – pod­kre­śla Wła­dy­sław Jan Brze­ski.

Już w ra­por­cie z 2008 r. OECD za­le­ca­ła Pol­sce, aby pra­co­wa­ła nad dal­szym rozluźnieniem kon­tro­li wzro­stu sta­wek czyn­szo­wych przy jed­no­cze­snym wzmoc­nie­niu sys­te­mu do­dat­ków miesz­ka­nio­wych oraz za­pew­ni­ła sku­tecz­ność  eks­mi­sji czyn­szo­wej.

55 proc. ludzi w Niemczech mieszka w budynkach czynszowych, a w tamtejszych miastach odsetek ten jest jeszcze wyższy

W 2010 r. w Hisz­pa­nii rząd uznał, że chce roz­wi­jać ry­nek naj­mu po­przez kre­dy­ty dla de­we­lo­pe­rów wy­naj­mu­ją­cych nie­sprze­da­ne miesz­ka­nia, zwol­nie­nia po­dat­ko­we dla do­cho­dów czyn­szo­wych czy tzw. re­gu­la­cje szyb­kie­go roz­strzy­ga­nia spo­rów czyn­szo­wych.  W Niem­czech, Au­strii, Szwaj­ca­rii, Da­nii, Szwe­cji, Fin­lan­dii, we Fran­cji na­jem ko­mer­cyj­ny prze­wa­ża nad naj­mem pu­blicz­nym. Z ana­liz za­chod­nich ryn­ków miesz­ka­nio­wych wy­ni­ka, że za­in­te­re­so­wa­nie naj­mem wy­ka­zu­ją głów­nie lu­dzie mło­dzi, roz­wie­dze­ni, sa­mot­ni i czę­sto mi­gru­ją­cy, a tak­że ubo­dzy.

W Pol­sce na­dal pa­nu­je kult wła­sno­ści nie­ru­chomo­ści.  Men­tal­nie wie­le osób nie jest w sta­nie prze­sta­wić się z pozycji wła­ści­cie­la na na­jem­cę miesz­ka­nia. Zda­niem ana­li­ty­ków ryn­ku to prze­ko­na­nie bę­dzie się jed­nak zmie­niać i u nas wraz z prze­no­sze­niem się w róż­ne miej­sca kra­ju w po­szu­ki­wa­niu pra­cy.

Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie
Nieruchomości
Polacy chcą kupować nieruchomości nie tylko w Hiszpanii