Niższe opłaty w ekobiurze

Warto wynajmować zielone biura, bo opłaty eksploatacyjne mogą być sporo niższe niż w standardowych budynkach

Publikacja: 16.01.2012 02:57

Karolkowa Business Park na warszawskiej Woli. Kompleks ma mieć ekologiczne rozwiązania. Koszt budowy

Karolkowa Business Park na warszawskiej Woli. Kompleks ma mieć ekologiczne rozwiązania. Koszt budowy – 20 mln euro

Foto: Materiały Inwestora

Zarówno deweloperzy, którzy planują dopiero nowe biurowce, jak i ci, którzy są w trakcie ich budowy lub będą modernizaować stare budynki, coraz częściej zabiegają o to, aby ich biura były zielone, czyli miały stosowne certyfikaty.

– Inwestorom zależy zwykle na certyfikacie LEED przyznawanym przez U.S. Green Buildings Council lub certyfikacie BREEAM wydawanym przez The British Research Establishment (BRE) oraz na certyfikacie Green Building przyznawanym w ramach kryteriów oraz założeń programu Komisji Europejskiej – wylicza Paulina Misiak, partner w  firmie doradczej Cushman & Wakefield, dyrektor ds. reprezentacji najemców w Dziale Powierzchni Biurowych.

Zdaniem Andrzeja Brochockiego, wspólnika zarządzającego w Kancelarii nieruchomościowej Brochocki, coraz większej liczbie firm zależy, by mogły się pochwalić przed potencjalnymi najemcami ekologicznymi budynkami.

– Zdobycie certyfikatów BREEAM czy LEED to inwestycja opłacalna. Oczywiście koszt postawienia budynku spełniającego ich wymagania jest wyższy o średnio 20 proc. aniżeli obiektów, które nie są zielone, ale taki wydatek się opłaci. Coraz więcej klientów w Polsce poszukuje zielonych biur. I nie jest to tylko moda na ekologię, ale wymóg stawiany im przez zagraniczne centrale poszczególnych instytucji – mówi Brochocki.

Jego zdaniem budynki, które nie będą ekologiczne, z czasem mogą tracić swoich najemców i mieć większe niż konkurencja problemy z wynajmem.

Zysk na opłatach

Paulina Misiak przyznaje, że  choć czynsze w zielonych biurowcach nie odbiegają od stawek za najem w budynkach niecertyfikowanych, to atutem jest energooszczędność ekoobiektów.

– Prawdziwie zielony biurowiec w praktyce powinien być tańszy w utrzymaniu od tradycyjnego dzięki energooszczędnym rozwiązaniom, takim jak odzysk ciepła, chłodu, wody – wylicza Paulina Misiak.

Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie doradczej CBRE, podkreśla, że o niższych kosztach eksploatacji można mówić w przypadku budynków zaprojektowanych od podstaw jako obiekty zielone.

– Niestety, w Polsce certyfikaty funkcjonują dopiero od kilkunastu miesięcy i trudno jest pozyskać wiarygodne statystyki dotyczące obniżki kosztów zużycia mediów. Wyjściowe stawki kosztów eksploatacyjnych, które zawierają wiele różnych elementów, są na podobnym poziomie we wszystkich budynkach. Jeżeli chodzi o czynsze, to również na razie nie ma znacznej różnicy – mówi Kałędkiewicz. – Jednak deweloperzy udowadniają rzeczywiste obniżenie kosztów eksploatacyjnych poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Dlatego możemy mówić o większej atrakcyjności ekobudynków. Na przykład jeden z czołowych deweloperów pokazuje najemcom w swoich prezentacjach własne biuro, gdzie oszczędności kosztów energii sięgnęły 50 proc.

Katarzyna Unold, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Skanska Property Poland, która inwestuje w zielone biura, powołuje się na badania, których wyniki wskazują, że budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o ok. 8 – 9 proc. w porównaniu z referencyjnymi budynkami, a – koszty zużycia energii w nich są niższe o ok. 30 proc.

– Wszystko za sprawą nowoczesnych, inteligentnych technologii stosowanych w zielonych budynkach, takich jak energooszczędne systemy chłodzenia, grzania i nawilżania, optymalne wykorzystanie światła dziennego, energooszczędne oświetlenie czy wodooszczędna armatura. Na przykład gdy Skanska Property Poland zmieniła siedzibę, przenosząc się do biura certyfikowanego, odnotowała znaczne oszczędności na samych fakturach za energię elektryczną – zapewnia Katarzyna Unold.

Także Karol Bartos, dyrektor generalny grupy kapitałowej MGPA (do której w Polsce należy m.in. warszawski biurowiec Rondo-1), przekonuje, że ekologiczne biurowce są tańsze w eksploatacji oraz bardziej przyjazne dla pracujących w nich osób.

– Niższe opłaty to rezultat efektywnego gospodarowania wodą, prądem czy zużyciem ciepła w budynku. Wpływ na koszty utrzymania obiektu mają także redukcja i segregacja odpadów, gdyż odbiór z budynku odpadów segregowanych jest darmowy – wyjaśnia Karol Bartos.

Lepsze otoczenie

Paulina Misiak zwraca uwagę, że wynajmując biuro w zielonym budynku, najemca zyskuje lepsze warunki pracy przy relatywnie niższych kosztach utrzymania i eksploatacji biura.

– Wynika to z wymogów certyfikatów. Chodzi m.in. o jakość stosowanych rozwiązań architektonicznych, np. naturalne doświetlenie powierzchni, elementy zielone, stosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych, parkingi i prysznice dla rowerzystów – wylicza Paulina Misiak.

Natomiast Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku w CBRE, zwraca uwagę, że zielone biura są zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa.

– Możliwe jest to dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie mniejszego zużycia energii, wody i użycia bezpiecznych materiałów budowlanych. Zielone budynki mają też szczególne udogodnienia dla pracowników. Na przykład obiekt Konstruktorska Business Center powstający na warszawskim Mokotowie przewiduje wewnętrzne dziedzińce z naturalną roślinnością i specjalnie wydzielonymi terenami do wypoczynku na świeżym powietrzu – opowiada Joanna Mroczek.

Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?
Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie