Marta Ulbrych, pełnomocnik zarządu Neocity:
Mimo że byliśmy na nią przygotowani, praktyka pokazała jak wiele absurdów niosą jej zapisy. Dublowanie dokumentów - załączników do umowy z załącznikami do prospektu, który sam w sobie stanowi załącznik do umowy, to tylko jeden z przykładów niedopracowania ustawy.
Konieczność dołączania do umowy raportu dotyczącego planowanych inwestycji w obrębie 1 kilometra również budzi wiele wątpliwości. Ustawodawca nie przewidział, że w przypadku większości warszawskich inwestycji takie opracowanie to nawet kilkadziesiąt stron.
Biorąc pod uwagę fakt, że umowa musi zostać przygotowana przez notariusza w kilku egzemplarzach dla każdego z uczestników transakcji oraz Sądu Wieczysto-Księgowego, można mówić o dużej biurokratyzacji procesu, a przecież wszyscy powinniśmy od niej odchodzić.
Notarialna forma umowy powoduje, że nawet drobna zmiana lokatorska lub prolongata terminu płatności musi być potwierdzona aneksem u notariusza. Do tej pory takie formalności były załatwiane od ręki w dziale sprzedaży inwestycji. Praca działu sprzedaży jest teraz niejako uzależniona od godzin pracy kancelarii notarialnej oraz wolnych terminów.