Od prawie tygodnia hotele, pensjonaty oraz właściciele apartamentów masowo rejestrują się na platformie elektronicznej ZUS-u. Dzięki temu ich goście będą mogli płacić za pobyt bonami turystycznymi. Wielu wynajmujących mieszkania na doby, by skorzystać z bonu, decyduje się zalegalizować swoją działalność.

Reperowanie budżetów

Bon turystyczny to elektroniczny voucher przysługujący na każde dziecko do lat 18 na kwotę 500 zł, a na niepełnosprawne – 1000 zł. Ma on pomóc branży turystycznej poszkodowanej przez pandemię. Liczą na niego przede wszystkim hotele specjalizujące się w rodzinnych pobytach z dziećmi.

– Z moich ustaleń wynika, że poza jednym obiektem z naszej grupy Hotel Przyjazny Rodzinie – obiekty są już zarejestrowane albo w trakcie zgłaszania się do programu bonu turystycznego. Dotyczy to ok. 70 obiektów z obecnej, jak i poprzedniej edycji, które nadal mają nasz certyfikat. Hotele mają za sobą bardzo trudny czas i każda forma pobudzania popytu jest bardzo ważna, a bon jest taką formą zachęcającą do rodzinnych podróży po Polsce – mówi Violetta Hamerska, ekspert hotelowy Guest Experience.

Takim typowym obiektem dla rodzin z dziećmi jest Osada Śnieżka z Łomnicy. – Rejestracja na stronie ZUS nie była trudna. Na naszej stronie informujemy, że honorujemy bony. Podobne plany mają pozostałe hotele należące do grupy Górskie Resorty. Zainteresowanie jest ogromne, rodziny dzwonią i pytają się, czy będzie istniała możliwość tego typu płatności. Myślę, że dzięki bonom będziemy gościć wiele rodzin, które z powodu pandemii nie mogły sobie pozwolić na rodzinny wypoczynek – twierdzi Karina Kamińska z górskiego kompleksu wypoczynkowego Osada Śnieżka.

Nie wszędzie zainteresowanie jest tak duże. – We wszystkich nadmorskich i górskich hotelach oraz w obiektach apartamentowych Zdrojowa Hotels będzie możliwość realizowania bonu turystycznego. Na razie zainteresowanie bonem wśród kontaktujących się z naszym działem rezerwacji jest umiarkowane: padają pytania, ale nie masowo – mówi Magdalena Rybicka, członek zarządu Zdrojowa Hotels ds. sprzedaży

– W naszej ocenie program byłby większym wsparciem dla branży, gdyby puszczenie tych środków na rynek nastąpiło od września dla pobudzenia ruchu turystycznego w ciągu roku, poza sezonem, kiedy naturalny wakacyjny ruch się skończy i obłożenie hoteli ponownie spadnie do niebezpiecznych nierentownych granic – wyjaśnia Magdalena Rybicka. – Mamy nadzieję, że realizacja bonu będzie przebiegała sprawnie i środki za zrealizowane usługi będą wpływać do hoteli w ciągu deklarowanych 14 dni, ostatnie, czego teraz potrzeba poturbowanej przez kryzys branży, to zatory płatnicze.

Na większą liczbę gości dzięki bonom liczą także ci, którzy nie mają zbyt dużo udogodnień dla dzieci. – Będziemy korzystać z bonu, choć jego forma pozostawia wiele do życzenia. Rodzice z dziećmi wybiorą morze i hotele przystosowane do rodzinnych wakacji. Do naszego pensjonatu, bez udogodnień dla dzieci (nie ma takich możliwości) i położonego w miejscowości uzdrowiskowej nie przyjedzie wiele osób – uważa Mikołaj Chodubski z pensjonatu Hopferówka w Połczynie-Zdroju.

Tylko dla legalnych

Z bonu mogą skorzystać tylko obiekty, które działają legalnie. – Można się spodziewać wzmożonej aktywności dopisywania się właścicieli mieszkań do lokalnych spisów miejsc noclegowych. Bony będą bowiem atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale i właścicieli apartamentów – twierdzi Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl

– Przy średnich cenach ok. 150–200 zł za dobę za apartament (duże miasto lub kurort po sezonie), mając dwoje dzieci, rodzina może sobie pozwolić na nocleg przez pięć dni. To już całkiem atrakcyjny rodzaj gościa dla właścicieli mieszkań na doby – dodaje Marlena Kosiura.