Dobrego wykonawcę można poznać m.in. po tym, że cieszy się szacunkiem wśród byłych klientów i chętnie się chwali już wykonanymi budowami. Zależy mu także na ustaleniu kwestii formalnych przed rozpoczęciem prac, czyli zawarciu umowy, ustaleniu harmonogramu prac i formy płatności.
Z badania "Murarz Idealny" firmy Silka/Ytong wynika, że rekomendacje znajomych i Internet to najważniejsze źródła pozyskiwania informacji o ekipach murarskich. – Odwiedzenie budowy wykonanej przez daną ekipę to najlepszy sposób na sprawdzenie, jak prezentuje się dom pod względem fachowości wykonawstwa, a także czy budowy utrzymywane są w porządku. Można także w tym czasie porozmawiać z innymi inwestorami i poznać ich opinię o upatrzonej przez nas ekipy – uważa Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM BUD.
Czyj będzie sprzęt
Podczas wizyty na budowie można od razu sprawdzić kilka elementów. Po pierwsze, ile osób pracuje na budowie, jaka jest atmosfera pracy, czy chociażby jak wygląda sama ekipa. To tworzy obraz firmy, z którą będziemy współpracować przez kilka miesięcy potrzebnych na zbudowanie domu.
– Przed decyzją o wyborze ekipy warto zobaczyć fachowców, którzy będą budować nasz wymarzony dom. Schludny wygląd, jednakowe ubrania, używanie systemowych narzędzi wskazuje na jej profesjonalizm – podkreśla Mariusz Susło.
Przed rozpoczęciem prac osoba planująca budowę powinna ustalić z wykonawcą, czy dysponuje on własnym sprzętem – narzędziami, rusztowaniami czy betoniarką. Ważne jest także, czy sprzęt jest dobrej jakości i w dobrym stanie. Inwestor powinien zwrócić uwagę, czy wykonawca dba o narzędzia i utrzymuje je w czystości.