Sprzedawca nieruchomości odpowiada wobec nabywcy z tytułu rękojmi rzeczy sprzedanej. Jest to instytucja prawa cywilnego, która umożliwia kupującemu dochodzenie określonych roszczeń w przypadku, gdy rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie, cel wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy lub w przypadku gdy rzecz nie ma właściwości, o której sprzedający zapewnił kupującego lub też gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Kupującemu przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy, żądania obniżenia ceny lub żądania usunięcia wady. Z uwagi na charakter transakcji, jakim jest nabycie nieruchomości, oraz charakter najczęściej występujących wad co do zasady klienci najczęściej decydują się występować o obniżenie ceny sprzedaży.
Modelowo obniżenie winno nastąpić w stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.
Drugim rozwiązaniem, pod względem częstości występowania, jest żądanie usunięcia wad. Żądanie takie jest szczególnie skuteczne w przypadku nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym. W szczególności gdy deweloper prowadzi wciąż prace wykończeniowe i dysponuje zakontraktowanymi ekipami budowlanymi.
Należy bezwzględnie pamiętać, że uprawnienia z tytułu rękojmi wady fizycznej wygasają po upływie roku, a z tytułu wad budynków – z upływem trzech lat, licząc od dnia wydania rzeczy. Jednak z wyłączeniem przypadków, w których wada została przez sprzedającego podstępnie zatajona.