Aktualizacja opłaty rocznej – czyli tzw. postępowanie aktualizacyjne - może zostać przeprowadzone także na wniosek użytkownika wieczystego. W jakiej sytuacji jest to możliwe, jak to zrobić?
Radzi Justyna Olszowy, Senior Associate, w Kancelarii Deloitte Legal:
- Koniec roku, to czas, w którym użytkownicy wieczyści często otrzymują od właściwych organów, działających w imieniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowej wysokości opłaty rocznej i przyjęciu nowej wysokości opłaty w związku ze wzrostem wartości nieruchomości. Dla użytkowników wieczystych powyższe może wiązać się nawet z kilkakrotnym wzrostem opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości. Postępowanie aktualizacyjne nie zawsze jednak musi być wszczęte z urzędu. Przepisy Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. przewidują możliwość wszczęcia postępowania aktualizacyjnego także na wniosek użytkownika wieczystego. Z punktu widzenia użytkownika wieczystego złożenie wniosku zawierającego żądanie dokonania aktualizacji opłaty rocznej może okazać się korzystne w przypadku, gdy wartość użytkowanej nieruchomości znacznie zmalała.
Użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji (obniżenia) opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie (zmniejszeniu), a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Należy jednak pamiętać, że aktualizacji nie dokonuje się w sytuacji, gdy wartość nieruchomości gruntowej na dzień aktualizacji opłaty rocznej byłaby niższa niż cena tej nieruchomości ustalona w ramach przetargu, w dniu oddania jej w użytkowanie wieczyste.
Wniosek zawierający żądanie dokonania aktualizacji opłaty rocznej powinien zostać złożony przez użytkownika wieczystego do właściwego organu, działającego w imieniu właściciela nieruchomości – Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, w formie pisemnej do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, za który aktualizacja opłaty miałaby nastąpić. Przepisy Ustawy o gospodarce nieruchomościami nie określają, ani nie wskazują, jakie elementy powinien zawierać taki wniosek.