- Klientów którzy wykańczają mieszkanie można podzielić się na tych którzy w krótkim czasie chcą zamieszkać w ekonomicznie przygotowanym wnętrzu oraz tych, którzy mają większe możliwości finansowe i decydują się na wyższej jakości materiały, oryginalne oświetlenie i wyszukane dodatki - zwraca uwagę Maciej Trela, prezes sieciowej agencji Północ Nieruchomości. - W obu przypadkach liczy się jednak jakość - podkreśla.
Jaki budżet na kuchnię...
Z analiz agencji Północ Nieruchomości wynika, że coraz więcej osób szuka sprawdzonego projektanta wnętrz. Anna Dziedzic, architekt współpracująca z Północą, podaje, że za wykończenie metra mieszkania (wykonawstwo) trzeba zapłacić średnio 350 - 500 zł. - Na ostateczny rachunek ma jednak wpływ wiele czynników - zastrzega architekt. - To m.in. dodatkowe ścianki działowe z uwzględnieniem ich nośności - np. półki na książki, podwieszane sufity i sposób ich oświetlenia,wyburzenia, łączenie przestrzeni, wzmacnianie stropów, gładzie, prostowanie ścian, odkrywanie cegły - wylicza.
Eksperci podkreślają, że rynek ma dziś niezwykle szeroką ofertę materiałów wykończeniowych. - Każdy inwestor ma indywidualne oczekiwania. Kuchnia może być oddzielona od pokoju ścianą z drzwiami, przepierzeniem, może być również otwarta - wskazuje Maciej Trela. - Inwestorzy coraz częściej decydują się na to ostatnie rozwiązanie. Kuchnia będąca częścią większej przestrzeni staje się niejako wystrojem pokoju dziennego. Jej funkcja przygotowania posiłku jest jak najbardziej zachowana, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym jej oddziaływanie nie jest już tak uciążliwe - podkreśla prezes agencji Północ Nieruchomości.
Dodaje, że kuchnię gazową coraz częściej zastępuje szklana płyta elektryczna lub indukcyjna. - Klasyczny okap może być schowany w górnych szafkach , w blacie albo w podwieszanym suficie. W zależności od zapotrzebowania bywa podługowatym cylindrem, ale dla wymagających może mieć również formę ozdobnego abażuru z kryształkami Swarovskiego - zwraca uwagę Maciej Trela.
Podkreśla, że bardzo istotnym elementem kuchni jest blat, a raczej materiał, z którego ma powstać. - W zależności od zasobności portfela możemy wybrać laminat, strukturą przypominający drewno, kamień, beton, możemy też wybrać polimer akrylowy, granit, kamienie egzotyczne, ceramikę, odporne na wysokie temperatury spieki kwarcowe - wylicza prezes agencji Północ Nieruchomości. - Mamy też decton - najnowsze osiągnięcie w dziedzinie produkcji szkła i porcelany oraz najwyższej jakości kwarcu - odporny na 800 stopni Celsjusza oraz silestone - kombinację kwarcu (94 proc.) i spoiwa. Z tego materiału wykonany jest również zlew - dodaje.