Budowę biurowca w kompleksie Lixa na rogu ul. Kasprzaka i Karolkowej w Warszawie zakończył Yareal. Do budynku wprowadza się największy najemca kompleksu – Bank BNP Paribas, który zajmie 22 tys. mkw. To jedna z największych umów najmu w historii polskiego rynku biurowego.

Wkrótce kolejni najemcy zaczną się też wprowadzać do drugiego budynku kompleksu, który jest wynajęty w ponad 70 proc. Wejdzie tam m.in. Solenis i sam deweloper.

W budowie jest kolejnych 20 tys. mkw. W sumie inwestycja będzie się składać z pięciu budynków. Zaoferuje ok. 75 tys. mkw. biur i przestrzeni handlowo-usługowej, którą zajmą sklepy, gastronomia i usługi dostępne wprost z ulicy. Na tarasach i dziedzińcach deweloper zaplanował 5,5 tys. mkw. zieleni. – Ogród na dziedzińcu będzie miał charakter uniwersyteckiego kampusu – z kawiarniami, restauracjami i miejscami do odpoczynku – mówi Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska. – W centralnej części ogrodu powstał wielofunkcyjny pawilon łączący lobby z przestrzenią konferencyjną i restauracyjną.

Do użytku została właśnie oddana 140-metrowa Mennica Legacy Tower przy skrzyżowaniu ul. Prostej i Żelaznej na stołecznej Woli. Do biurowca Golub GetHouse i Mennicy Polskiej wprowadzi się główny najemca – mBank. Jak podają inwestorzy, bank na główną siedzibę wynajął 45,6 tys. mkw. W wieży znajdą się także biura firmy Golub GetHouse i Mennicy Polskiej. Ofertę uzupełniają przestrzenie handlowo-usługowe: restauracja Meet & Eat i klub fitness Zdrofit (wprowadzą się w styczniu 2021 r.).

– Mennica Legacy Tower wyznacza nowy standard na rynku nieruchomości nie tylko w Polsce, ale i w Europie – podkreśla Piotr Turchoński, dyrektor realizacji inwestycji w Golub GetHouse. Dodaje, że „dostęp do poszczególnych funkcji kompleksu, zarządzanie windami i komfortem pomieszczeń odbywa się za pomocą telefonu komórkowego".

Inwestycja na etapie projektowym dostała najwyższą notę certyfikacji ekologicznej BREEAM – Outstanding.

Łukasz Dreger, ekspert w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie doradczej Cresa Polska, komentuje, że sytuacja epidemiczna nie miała wpływu na tempo prac na budowach biurowców w Polsce. – Większość zostanie oddana w terminie. Wyjątkiem bywają lokalni deweloperzy w miastach regionalnych, którzy wstrzymują się z przejściem do kolejnego etapu budowy, czekając na podpisanie pierwszej umowy najmu – mówi. – Najemcy często wstrzymują się jednak z decyzją o ewentualnej relokacji, do czasu gdy sytuacja się ustabilizuje. Wyjątkiem są niektóre branże, jak e-commerce i te wspierające handel internetowy. Takie firmy nie wypełnią jednak całej puli nowych metrów kwadratowych, które pojawią się w tym roku na rynku, dlatego część inwestycji, która przed pandemią nie zabezpieczyła się umowami pre-let, wciąż czeka na najemców. Negocjacje się przeciągają.

Ekspert Cresy przyznaje, że wielu najemców jeszcze w tym roku czeka przeprowadzka do biur, które wynajęto przed wiosennym lockdownem. – Prace aranżacyjne są na ukończeniu – mówi Łukasz Dreger. Dodaje, że w najbliższych miesiącach raczej nie wszyscy pracownicy wrócą do biur. – Firmy najczęściej przedłużają hybrydowy model pracy – tłumaczy.