Vantage skokowo urósł na rynku najmu instytucjonalnego

Platforma PRS Vantage Rent w rok podwoiła liczbę mieszkań w portfelu i przychody z najmu.

Publikacja: 27.03.2024 10:17

Inwestycja Vantage Development/Vantage Rent.

Inwestycja Vantage Development/Vantage Rent.

Foto: Mat. prasowe

Notowana na Catalyst, kontrolowana przez niemiecki TAG Immobilien nieruchomościowa spółka Vantage Development, w 2023 r. miała 184 mln zł skonsolidowanego zysku netto, o 74 proc. więcej niż rok wcześniej. Spółka stoi na dwóch nogach: tworzy platformę PRS Vantage Rent, ale część budowanych mieszkań dalej sprzedaje klientom.

Dwa razy więcej mieszkań na wynajem

Vantage Rent to w tej chwili jedna z czołowych, obok Resi 4 rent i Funduszu Mieszkań na Wynajem platform PRS. Na koniec grudnia zasób liczył 2366 mieszkań we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi wobec 1153 rok wcześniej. Część grupy związana z najmem wypracowała w 2023 r. 68 mln zł przychodów, o 115 proc. więcej rok do roku, a zysk brutto ze sprzedaży wyniósł ponad 43 mln zł, czyli sześć razy tyle, ile rok wcześniej.

Czytaj więcej

Deweloperzy odetchnęli. Więcej czasu na planowanie osiedli

Część deweloperska zaksięgowała 207 mln zł przychodów, o 15 proc. więcej niż w 2022 r., jednak sama sprzedaż mieszkań przyniosła 144 mln zł, a 55 mln zł pochodzi ze sprzedaży gruntów. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 44,4 mln zł, z czego 37 mln zł ze sprzedaży mieszkań (marża 25,7 proc. wobec 32,5 proc. rok wcześniej), a 11,8 mln zł ze sprzedaży działek. Spółka przekazała klientom klucze do 392 lokali (wzrost o 27 proc.). Sprzedaż wyniosła 409 lokali (wzrost o 49 proc.).

Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 38 proc., do prawie 88 mln zł. Zysk operacyjny skurczył się jednak o 37 proc., do prawie 107 mln zł – ale powodem jest papierowy wynik z przeszacowania wartości nieruchomości inwestycyjnych. W 2023 r. zysk wyniósł 40 mln zł, a rok wcześniej 121 mln zł.

Uwagę zwraca bardzo duża redukcja kosztów finansowych – z ponad 19 mln do 1,9 mln zł oraz bardzo znaczące przychody finansowe – prawie 112 mln zł. W obu przypadkach to głównie wpływ różnic kursowych.

Kapitał inwestorów płynie na polski rynek PRS

W tym roku spółka pozyskała 90 mln euro na refinansowanie części portfela od ERGO Group, dużej grupy ubezpieczeniowej w Niemczech i w Europie.

Na Catalyst notowane są uplasowane w zeszłym roku obligacje o wartości 24 mln euro. Vantage płaci odsetki według stawki WIBOR 6M plus 2,9 pkt proc. marży, czyli w obecnym okresie 6,8 proc. w skali roku. Dług zapada w 2027 r.

- Rynek instytucjonalnego wynajmu mieszkań w Polsce dopiero się rozwija – ważne jest, aby kluczowe pozycje na nim zajęły odpowiedzialne, wiarygodne podmioty. Rozwiązania PRS wypełniają lukę na rynku mieszkaniowym w kraju i pozwalają na większą dostępność mieszkań – zwłaszcza dla tych grup społecznych, które mają utrudnione możliwości zakupu, w tym także ogromnej rzeszy cudzoziemców mieszkających i pracujących w Polsce. Ważne jest, że Vantage jest stabilnym, wiarygodnym partnerem, finansowanym przez znane, europejskie instytucje i zarządzanym przez doświadczony, profesjonalny zespół. Dzięki temu możemy planować rozwój grupy w długim terminie pokazując bardzo dobre wyniki i inwestując w kolejne projekty na wynajem – powiedział Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej Vantage’a i Robyga, drugiego dewelopera mieszkaniowego z portfela TAG Immobilien. - W 2023 r. potwierdziliśmy, że Vantage cieszy się zaufaniem inwestorów – uplasowaliśmy emisję obligacji o wartości 24 mln euro. Była to pierwsza tego typu emisja obligacji na rynku PRS i wyjątkowa, bo denominowana w euro. W tym roku zawarliśmy również umowę finansowania z ERGO Group - jedną z największych firm ubezpieczeniowych w Niemczech i Europie – na 90 mln euro. Pozwoli to nam na skokowy wzrost i umacnianie pozycji jednego z liderów na rynku PRS w Polsce – dodał.

- Polski rynek PRS budujemy już od niemal trzech lat. Możemy cieszyć się bogatą, różnorodną ofertą lokali na wynajem w trzech dużych miastach, a także obiecującymi perspektywami. Poziom wynajęcia lokali w 2023 r. sięgnął blisko 98 proc. (z wyłączeniem projektów wprowadzonych do oferty w II półroczu). Oferujemy mieszkania w 12 inwestycjach, a w budowie mamy teraz kolejnych 1200 lokali. Nasi klienci cenią naszą elastyczną ofertę i dobre lokalizacje, ale także pełne pakiety wsparcia, jakie proponujemy. Dotyczy to przede wszystkim pomocy w zakresie dokumentacji i wymaganych formalności, co jest standardem naszego działania. Przed nami dalszy rozwój, który pozwoli nam rozbudować ofertę w miastach, w których już działamy, jak i w zupełnie nowych lokalizacjach – dodał wiceprezes Vantage’a Dariusz Pawlukowicz.

Grupa TAG – wraz z Vantage – oferuje ponad 87 tys. mieszkań na wynajem w Europie.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu