Dom Development z rekordowymi zyskami

Budująca mieszkania dla zamożniejszych klientów grupa liczy na kolejny dobry rok niezależnie od losów programu „Kredyt na start”.

Publikacja: 19.03.2024 09:45

Dom Development z rekordowymi zyskami

Foto: Mat. prasowe

W 2023 r. deweloperska grupa miała 460 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (17,94 zł na akcję) – to o 12 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej w 27-letniej historii grupy. Zarząd zarekomendował, by akcjonariusze otrzymali jeszcze po 7,5 zł dywidendy. Łącznie z otrzymaną w grudniu ub.r. zaliczką 5,5 zł da to 12 zł na akcję – czyli kolejny rekord. We wtorek akcje dewelopera lekko taniały względem wieloletniego maksimum 170 zł.

Grupa trzyma wysoką rentowność

Skonsolidowane przychody wzrosły o ponad 5 proc., do 2,55 mld zł. Gros — 2,43 mld zł, o prawie 14 proc. więcej rok do roku — pochodzi z działalności deweloperskiej. Spółka przekazała klientom 3831 lokali, o 4,5 proc. więcej niż w dotychczas rekordowym 2022 r. 

Czytaj więcej

Luksusowe mieszkania wyznaczają standard

Ponadto grupa rozpoznaje w przychodach kontrakt budowlany – według stanu zaawansowania. Dom Development buduje mieszkania dla inwestora PRS. W 2023 r. przychody z tego tytułu wyniosły 120 mln zł wobec 91 mln zł rok wcześniej.

Trzeci element to przychody ze sprzedaż gruntów, które w 2023 r. nie miały wpływu na przychody, ale w 2022 r. dodały 195 mln zł.

Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o prawie 8 proc., do 815 mln zł. O ile w 2022 r. sprzedaż gruntów zwiększyła zysk brutto ze sprzedaży o 56 mln zł, to w 2023 r. zysk wypracowała niemal w całości część deweloperska: wyniósł on szacunkowo 812 mln zł, o 15,5 proc. więcej niż rok wcześniej - marża brutto ze sprzedaży wzrosła szacunkowo z 33 do 33,4 proc. W 2022 r.

Skonsolidowany zysk operacyjny wzrósł o 11 proc., do 558 mln zł.

Przy stabilnych przychodach finansowych koszty finansowe skurczyły się o 35 proc., do prawie 8 mln zł – przy czym nie tyle z tytułu odsetek, co prowizji i opłat z 5 do 2 mln zł.

Skumulowana sprzedaż netto do rozpoznania w wynikach przyszłych okresów (lokale sprzedane i nieprzekazane) obejmowała 4627 lokali o łącznej wartości 3,28 mld zł.

Zapowiedź dobrego wyniku

W 2023 r. Dom Development sprzedał (umowy rezerwacyjne plus deweloperskie/przedwstępne o ile nie były poprzedzone rezerwacjami, netto) 3906 lokali, o ponad 26 proc. więcej niż rok wcześniej i 4 proc. mniej niż w 2021 r. Spółka ujawniła w komunikacie, ze w ujęciu wartościowym sprzedaż wzrosła o 33 proc., do 2,75 mld zł. Implikuje to 900 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, przyjmując 33-proc. rentowność.

Przy stabilnej sprzedaży w Warszawie (1,69 tys. lokali) wzrost zapewniły pozostałe rynki: Trójmiasto (1,11 tys., o 40 proc. więcej), Wrocław (647, wzrost o 80 proc.) i Kraków (458, dwa razy więcej rok do roku).

Na koniec grudnia w ofercie było 2,4 tys. mieszkań, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W banku ziemi znalazły się parcele pod budowę niemal 20 tys. lokali (również wzrost o 15 proc.).

Dominują nabywcy gotówkowi

- Rok 2023 był okresem wyraźnego ożywienia popytu na mieszkania, co sprzyjało osiągnięciu bardzo dobrych wyników przez naszą organizację – dewelopera o ugruntowanej pozycji, silnej marce, cieszącego się dużym zaufaniem klientów i dysponującego atrakcyjną ofertą. W minionym roku umocniliśmy pozycję lidera rynku mieszkaniowego w Polsce – skomentował prezes Jarosław Szanajca. - Istotnie wzrósł udział zakupów mieszkań finansowanych kredytem hipotecznym, do czego przyczyniły się: poluzowanie kryteriów obliczania zdolności kredytowej przez KNF, zapowiedź i wprowadzenie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, a także pierwsze obniżki stóp procentowych. W naszej grupie zakupy z wykorzystaniem kredytu hipotecznego stanowiły około 41 proc. wszystkich transakcji wobec około 30 proc. w 2022 r. 59 proc. stanowiły transakcje gotówkowe, co jest potwierdzeniem utrzymującego się dużego popytu o charakterze inwestycyjnym. Podstawą oferty grupy są mieszkania o podwyższonym standardzie, a inwestycje w tego typu nieruchomości postrzegane są jako bezpieczna lokata kapitału – dodał.

W 2023 r. średnia wartość transakcji, obejmująca cenę mieszkania wraz z ewentualnym wykończeniem, komórką lokatorską i miejscem postojowym, wyniosła 744 tys. zł brutto i była o 11 proc. wyższa rok do roku. Deweloper jeszcze nie opublikował nowej prezentacji, ale w III kwartale 25 proc. sprzedaży stanowiły mieszkania kosztujące ponad 800 tys. zł.

Jak spółka widzi perspektywy krótkoterminowe?

– Na rynku mieszkaniowym mamy do czynienia ze strukturalnym niedoborem podaży i niezaspokojonym, silnym fundamentalnym popytem. W drugiej połowie tego roku może on zostać dodatkowo wzmocniony poprzez wprowadzenie nowego rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych, który da większej liczbie Polaków szansę na własne lokum. Niezależnie od tego, czy i kiedy zapowiadany program zostanie uruchomiony, grupa jest w tej komfortowej sytuacji, że posiada wszystkie niezbędne elementy, by sprawnie zwiększać skalę działalności – stwierdził Szanajca.

Rekordowe wskaźniki

– Naszą ambicją jest, aby grupa umacniała się na pozycji lidera na rynku mieszkaniowym w Polsce nie tylko pod względem skali działania, lecz również efektywności. W 2023 r. zanotowaliśmy wzrost rentowności na każdym poziomie rachunku wyników. Jesteśmy również dumni z tego, że w minionym roku, przy rekordowej liczbie lokali przekazanych nabywcom, uzyskaliśmy jednocześnie bardzo wysoki wskaźnik rekomendacji netto (Net Promoter Score) wynoszący 71 punktów. To najwyższy poziom tego wskaźnika od kiedy regularnie prowadzimy badania satysfakcji naszych klientów – powiedział Leszek Stankiewicz, wiceprezes ds. finansowych.

Mimo znacznych zakupów gruntów, wypłacie rekordowej dywidendy oraz zaliczki na poczet dywidendy wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych (gearing) na koniec 2023 r. był na niskim, bardzo konserwatywnym poziomie 9 proc. - Biorąc pod uwagę sumę środków pieniężnych i niewykorzystanych linii kredytowych, na koniec minionego roku dysponowaliśmy finansowaniem sięgającym prawie 1 mld zł. Jesteśmy przekonani, że dzięki silnemu bilansowi, wieloletniemu doświadczeniu naszego zespołu, starannie dobranej ofercie, a także umiejętności elastycznego dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych, wykorzystamy nadarzające się okazje i sprostamy wyzwaniom jakie przyniesie ten rok – podsumował Stankiewicz.

W 2023 r. deweloperska grupa miała 460 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (17,94 zł na akcję) – to o 12 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej w 27-letniej historii grupy. Zarząd zarekomendował, by akcjonariusze otrzymali jeszcze po 7,5 zł dywidendy. Łącznie z otrzymaną w grudniu ub.r. zaliczką 5,5 zł da to 12 zł na akcję – czyli kolejny rekord. We wtorek akcje dewelopera lekko taniały względem wieloletniego maksimum 170 zł.

Grupa trzyma wysoką rentowność

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu