Barometr. Trochę lepsze nastroje w mieszkaniówce

Kupujący i deweloperzy dość spokojnie reagują na rządowe zapowiedzi nowego programu wsparcia kredytobiorców. Rynek działa po swojemu.

Publikacja: 07.03.2024 10:18

Barometr. Trochę lepsze nastroje w mieszkaniówce

Foto: Unsplash.com

- Nastroje konsumenckie to jeden z istotnych czynników wpływających na sytuację na rynku nieruchomości. Notowania barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym, przygotowywanego dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej” przez Otodom Analytics wskazują, że są one coraz lepsze – mówi Marcin Krasoń, ekspert Otodom Analytics. - Biorący pod uwagę ceny i możliwości zakupowe klientów wskaźnik na wszystkich badanych rynkach rośnie od przełomu roku.

Jest drogo

Marcin Krasoń zastrzega, że trzeba jednak zachować ostrożność, wyciągając wnioski. – Po kilku latach pogarszania się sytuacji kupujących, kilka miesięcy poprawy to raczej niewiele – wyjaśnia.

Z trzech badanych przez Otodom Analytics miast najtrudniejsza sytuacja jest cały czas w Warszawie, choć od grudnia wskaźnik i tak urósł o 3 pkt proc. - Historycznie najwyższe ceny mieszkań z rynku pierwotnego nadal są jednak sporą przeszkodą dla kupujących – mówi Marcin Krasoń. - Średnia cena dwupokojowego mieszkania to dziś 780 tys. zł, a za jeden pokój więcej zapłacimy 980 tys. zł.

Trochę taniej jest w Krakowie (odpowiednio 723 i 920 tys. zł). – Z badanych miast najbardziej atrakcyjne ceny oferuje Wrocław – wskazuje Marcin Krasoń. - Mieszkania dwupokojowe z oferty deweloperów są wyceniane średnio na 635 tys. zł, a na trzy pokoje trzeba mieć przeciętnie 792 tys. zł.

Otodom Analytics

Przypomnijmy: barometr nastrojów porównuje możliwości finansowe potencjalnych nabywców z cenami mieszkań.

Większa sprzedaż

Jak ocenia ekspert Otodom Analytics, zarówno kupujący, jak i deweloperzy, na razie dość spokojnie reagują na rządowe zapowiedzi nowego programu wsparcia kredytobiorców.

- Nie znamy jeszcze jego ostatecznego kształtu programu. Rynek działa po swojemu – podkreśla Marcin Krasoń. - Z monitoringu rynku pierwotnego prowadzonego przez Otodom Analytics wynika, że działający na siedmiu najważniejszych rynkach deweloperzy sprzedali w lutym 4,6 tys. mieszkań, o 9 proc. więcej niż w styczniu i o 17 proc. więcej niż w lutym 2023 r.

Czytaj więcej

Ceny mieszkań. Czy to koniec histerii? Program „Na start” uspokoi rynek?
Budownictwo
Ceny mieszkań. Czy to koniec histerii? Program „Na start” uspokoi rynek?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Rynek wtórny. Gdzie ceny zaczęły spadać
Rynek nieruchomości
Istotne zmiany w „Kredycie na start”
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Idą wakacje kredytowe. Dla zadłużonych to ulga, ale co z całą resztą?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Testowanie rynku w oczekiwaniu na dopłaty