Grunty wciąż na wagę złota

Trudno oczekiwać, by w tym roku zmniejszyła się presja na wzrost cen ziemi, szczególnie pod zabudowę mieszkaniową – oceniają eksperci Colliers.

Publikacja: 04.03.2024 10:48

Grunty wciąż na wagę złota

Foto: Mat. prasowe

Od ponad 2 tys. do niemal 11 tys. zł w przeliczeniu na mkw. powierzchni, jaką można wybudować i sprzedać, muszą płacić deweloperzy za działki w centrum Warszawy – wynika z szacunków firmy Colliers.

Głód ziemi i recykling

- Niespodziewanie duży wzrost zakupów mieszkań w 2023 r., spowodowany zwiększoną zdolnością kredytową nabywców w wyniku nowych rządowych programów pomocy oraz obawami przed wzrostem cen, starł się z niską dynamiką podaży mieszkań. Stosunkowo niewielka liczba rozpoczętych projektów budowlanych była odpowiedzią na spowolnienie rynku w 2022 r. i w wyniku braku dostępnej oferty wróciliśmy do rekordowego wzrostu cen nieruchomości. Ożywienie to miało oczywiście swoje odbicie w zakupach gruntów pod nowe inwestycje, jednak nie wszystkie sektory rynku wróciły do przedpandemicznej normy. Utrzymujące się stopy pustostanów w biurach sprawiają, że zainteresowanie działkami usługowymi pozostaje niskie – skomentował Dariusz Forysiak, dyrektor w dziale Investment Services w Colliers.

Eksperci wskazali, że inwestorzy w 2023 r. kupowali przede wszystkim ziemię pod mieszkaniówkę, zachęcani rządowymi programami wsparcia dla nabywców pierwszych lokali. Problem w tym, że zasoby „czystych” prawnie, dostępnych do zabudowy gruntów w lokalizacjach miejskich są relatywnie małe – Colliers prognozuje dalszy wzrost cen ziemi pod mieszkania.

Ta sytuacja powoduje, że wraca zainteresowanie parcelami zabudowanymi. „Pozostające w ofercie grunty o profilu biurowo-usługowym skierowane są do rynku inwestycyjnego jako projekty rewitalizacyjne, oferując potencjał PRS-owy i mieszkaniowy, przez co ceny transakcyjne w tym sektorze nie spadły poniżej poziomu z minionego roku” – czytamy w raporcie.

Eksperci prognozują, że w górę będą szły także ceny ziemi pod magazyny – w związku z ożywieniem inwestycji po ubiegłorocznym schłodzeniu.

Ważnym aspektem wpływającym na ceny ziemi to reforma planowania.

- Wprowadzona w 2023 r. nowelizacja przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego ma szansę pomóc zarówno inwestorom, przez skrócenie i uproszczenie procedury uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę, jak i interesowi społecznemu – ułatwiając gminom osiągnięcie harmonijnego, zrównoważonego rozwoju urbanistycznego. Ciekawym eksperymentem będzie kwestia Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych, które mają zastąpić nieefektywną procedurę specustawy mieszkaniowej. W krótkim terminie zamieszanie wprowadzić może ograniczenie w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy do stref wyznaczonych przez gminę jako „obszary uzupełnienia zabudowy”, przez co wartość nieruchomości, dla których decyzje wydano na starych zasadach znacząco wzrośnie” – wskazał Krzysztof Chyla zajmujący się transakcjami w dziale Investment Services w Colliers.

Jakie ceny za ziemię

Z szacunków Colliers wynika, że w 2023 r. działki pod zabudowę mieszkaniową w centrum Warszawy kosztowały 750-2500 euro (3,2-10,8 tys. zł) w przeliczeniu na mkw. możliwej do uzyskania powierzchni użytkowej (PUM). Poza centrum stolicy koszt to 350-750 euro na mkw. PUM (1,5-3,2 tys. zł). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców za ziemię pod mieszkania trzeba było zapłacić 200-900 euro na mkw. PUM (0,86-3,9 tys. zł.).

Ziemia pod biurowce w centrum stolicy kosztowała 410-1170 euro (1,8-5,1 tys. zł) na mkw. możliwej do uzyskania powierzchni użytkowej na wynajem (GLA). Poza centrum Warszawy stawki wynosiły 210-410 euro na mkw. GLA (0,9-1,8 tys. zł). W miastach regionalnych było to 110-310 euro (0,47-1,3 tys. zł).

Według Colliers w przypadku ziemi pod budynki handlowo usługowe w centrum Warszawy koszt wynosił 410-1170 euro na mkw. GLA (1,8-5 tys. zł), poza centrum 115-525 euro (0,5-2,3 tys. zł), a w innych dużych miastach 80-400 euro (0,35-1,7 tys. zł).

Za grunty pod zabudowę przemysłowo-logistyczną trzeba było zapłacić 130-220 euro (0,56-0,95 tys. zł) na mkw. GLA w Warszawie, 60-125 euro (0,26-0,54 tys. zł) w Mazowieckiem, 35-75 euro (0,15-0,32 tys. zł) na Górnym Śląsku, 25-55 (0,1-0,24 tys. zł) euro w Polsce Centralnej. Najmniejsze ceny zanotowano w rejonie Bydgoszczy i Torunia – 20-50 euro (0,86-0,22 tys. zł).

Nieruchomości
BPI Real Estate Poland na zakupach ziemi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek nieruchomości
Nowe przepisy mają ukrócić patodeweloperkę. Zabraknie przez nie mieszkań?
Nieruchomości
Z jakim portfelem po ziemię
Nieruchomości mieszkaniowe
SIM – ile projektów i kredytów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Blokada podaży pilnie do zdjęcia