Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 17:28 Publikacja: 21.12.2023 21:00
Foto: mat. pras.
W 2023 r. sektor nieruchomości magazynowych w Polsce zanotował spowolnienie, jednak rynek ma nadzieję na odbicie w 2024 r. Po szczycie aktywności pod względem popytu i podaży w okresie covidowym (2020–2022) rynek logistyczny i produkcyjny wrócił w wielu wartościach do tych obserwowanych w latach 2018–2019.
Ostatnie 18 miesięcy to czas wyzwań związanych ze słabszą koniunkturą gospodarczą, niepewnością polityczną, podwyżkami cen za energię oraz wysoką inflacją. Te czynniki negatywnie wpłynęły na aktywność najemców, przy czym zgodnie z naszymi przewidywaniami sektor logistyczny, sieci handlowe oraz produkcja okazały się branżami z największą stabilizacją i odpornością na trudną sytuację makro. Widoczną poprawę odnotowano również w sektorze e-commerce.
2023 r. przyniósł zmniejszenie aktywności najemców oraz deweloperów z rynku magazynowo-logistycznego. Skurczyła się również wartość transakcji. III kwartał przyniósł jednak pozytywne symptomy.
Rosnące wymogi ESG, redukcja kosztów, zwiększenie niezależności, bezpieczeństwo energetyczne i wsparcie najemców – powodów mocnego angażowania się budowniczych hal logistyczno-przemysłowych w fotowoltaikę jest wiele.
Polska powinna wyjść z obecnej sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych bez szwanku – ocenia John Palmer, partner associate w Deloitte.
Popyt jest mniejszy, ale podaż kurczy się jeszcze szybciej. To ma wpływ na wzrost czynszów – mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Popyt na powierzchnie magazynowe maleje. W budowie jest też mniej hal. Ostrożni są i deweloperzy, i najemcy.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas