Develia przejęła polski biznes od francuskiej Grupy Nexity. Dzięki temu liczba mieszkań w budowie wzrasta o 1,4 tys., a bank ziemi o 2,2 tys. lokali. Nexity ma też umowy przedwstępne nabycia gruntów umożliwiających realizację jeszcze 2,3 tys. mieszkań.

- Przejęcie Nexity to dla nas ważny krok w rozwoju, dzięki któremu znacząco umacniamy naszą pozycję w czołówce deweloperów mieszkaniowych. Transakcja pozwoli nam zwiększyć skalę działania w Warszawie i Krakowie, czyli w dwóch miastach, które z perspektywy biznesowej są dla nas najbardziej atrakcyjne. Wejdziemy także do Poznania, który jest dla nas nowym rynkiem – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Dzięki poszerzonej ofercie jeszcze lepiej odpowiemy na obserwowany przez nas zwiększony popyt na mieszkania, będący następstwem m.in. uruchomienia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Oceniamy, że poprawa sytuacji na rynku w ostatnich miesiącach i wzrost cen lokali dodatkowo zwiększy rentowność tej transakcji - dodał.

Zgodnie z umową bieżące przepływy pieniężne oraz zyski osiągnięte przez Nexity w 2023 r. przypadną Develii. W I połowie br. giełdowa spółka zawarła z klientami 1184 umowy deweloperskie, o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Biuro prasowe Nexity Poland podało nam, że w tym czasie firma sprzedała 503 mieszkania.

Wstępną umowę zawarto w czerwcu, finalizacja była spodziewana do września. Wartość transakcji to 100 mln euro, czyli ponad 440 mln zł. Develia pozyskała 200 mln zł z kredytu od konsorcjum banków, resztę zapłaciła z własnych środków pochodzących m.in. z wyprzedaży portfela nieruchomości komercyjnych.