Stawki najmu mieszkań idą w dół, ale obniżki są niewielkie

Spadek czynszów za kawalerki i mieszkania dwupokojowe portal Nieruchomości-online.pl odnotował w 11 z 18 miast.

Publikacja: 21.07.2023 15:42

Rynek najmu mieszkań gorący okres podwyżek czynszów ma już za sobą

Rynek najmu mieszkań gorący okres podwyżek czynszów ma już za sobą

Foto: Mat.prasowe

-W II kwartale roku na rynku najmu mieszkań odnotowaliśmy więcej przypadków obniżek czynszów lub ich stabilizacji niż podwyżek – mówią autorzy cokwartalnej analizy z portalu Nieruchomosci-online.pl. – Właściciele lokali często zmniejszali swoje oczekiwania, ale na wielkie promocje najemcy nie mieli co liczyć – zaznaczają.

Mieszkania na wynajem: kurs obniżek

Jak mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, kurs obniżek czynszów został zapoczątkowany w pierwszym kwartale tego roku. - Początek roku był momentem przesilenia – przypomina analityczka. - Po okresie stabilizacji stawek na wysokim poziomie w końcówce 2022 r., wraz z nadejściem 2023 roku szala zaczęła się coraz bardziej przechylać w kierunku spadków. I teraz ten trend jest kontynuowany. Analiza średnich czynszów za mieszkania jedno- i dwupokojowe pokazała, że w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym spadki mieliśmy w 11 z 18 miast wojewódzkich.

Obniżki stawek najmu: najczęściej do 4 proc.

Wynajem kawalerek w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym staniał w Bydgoszczy (średnia stawka to 1,4 tys. zł miesięcznie) , Katowicach (1,5 tys. zł), Kielcach (niespełna 1,4 tys. zł), Łodzi (ponad 1,4 tys. zł), Olsztynie (1,7 tys. zł), Poznaniu (1,8 tys. zł), Szczecinie (ponad 2,1 tys. zł), Wrocławiu (niemal 2,3 tys. zł) i w Zielonej Górze (ponad 1,8 tys. zł).

-Najemcy nie mogli jednak liczyć na bardzo duże promocje – zauważa analityczka Nieruchomosci-online.pl. - Największe spadki czynszów za jednopokojowe mieszkania – o 7 proc. odnotowaliśmy w Łodzi.

W Olsztynie stawki najmu spadły o 5 proc. W pozostałych wymienionych miastach było to już tylko 1-4 proc.

Dwupokojowe mieszkania na wynajem z rabatami

Z danych portalu Nieruchomosci-online.pl wynika, że w niektórych miastach na nieco większe zniżki mogli liczyć najemcy mieszkań dwupokojowych. – W Opolu i Łodzi czynsze za takie lokale w drugim kwartale były niższe niż w pierwszym nawet o ok. 9 proc. – wskazują analitycy.  W Opolu dwupokojowe lokale można było wynająć w drugim kwartale średnio za 2 tys. zł, w Łodzi – za ponad 1,9 tys. zł.

O 3- 4 proc. staniał wynajem dwupokojowych lokali w Gorzowie Wielkopolskim (średnia stawka najmu dwupokojowego lokalu to niemal 1,7 tys. zł), w Katowicach (ponad 2,2 tys. zł), w Kielcach (ponad 1,7 tys. zł), Poznaniu (ponad 2,4 tys. zł) i Zielonej Górze (ponad 2,1 tys. zł miesięcznie).

Są też miasta, w których czynsze praktycznie się nie zmieniły.  W segmencie mieszkań jednopokojowych stawki ustabilizowały się w Gorzowie Wielkopolskim (niemal 1,7 tys. zł) i Krakowie (niespełna 3 tys. zł), a na rynku „dwójek” – w Szczecinie (prawie 2,5 tys. zł), Warszawie (ponad 4,1 tys. zł), Wrocławiu (prawie 3 tys. zł) i Krakowie (ponad 2,9 tys. zł).

Gdzie najem mieszkań jest droższy

– Rynek najmu gorący okres podwyżek ma już za sobą. W niektórych miastach czynsze wciąż jednak rosną – zwraca uwagę Alicja Palińska. - W Białymstoku (1,5 tys. zł miesięcznie za najem kawalerki), Lublinie (ponad 1,9 tys. zł) i Rzeszowie (1,8 tys. zł) wynajem jednopokojowych mieszkań był w drugim kwartale droższy niż w pierwszym o 10 proc. – wskazuje analityczka. - To miasta ze ściany wschodniej. Jednym z powodów wzrostów mógł być napływ obywateli Białorusi po ostatnich wydarzeniach w tym kraju. Największe wzrosty w segmencie mieszkań dwupokojowych zanotowaliśmy w Gdańsku (9 proc., do niespełna 3,1 tys. zł ), Lublinie (9 proc., do niemal 2,5 tys. zł) i Olsztynie (8 proc., do 2 tys. zł).

Nieruchomości-online.pl

Popyt na rynku najmu się stabilizuje

- Popyt na rynku najmu w II kwartale był zbliżony do tego z pierwszego kwartału: w okresie od marca do czerwca liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami mieszkań do wynajęcia na naszym portalu wzrosła o niecałe 2 proc. – podaje ekspertka portalu Nieruchomosci-online.pl.

Porównując drugi kwartał tego roku z drugim kwartałem 2022 r., spadek popytu to już 35 proc. – Trzeba jednak pamiętać, że drugi kwartał 2022 r. był wyjątkowy ze względu na bardzo duże zainteresowanie najmem mieszkań uchodźców z Ukrainy – mówi Alicja Palińska. – Oferty najmu prezentowane na naszym portalu budzą dziś większe zainteresowanie niż przed wybuchem wojny. Gdy porównamy 2023 rok z 2021 r., widać że popyt jest dziś większy o ok. 25 proc. – szacuje analityczka.

-W II kwartale roku na rynku najmu mieszkań odnotowaliśmy więcej przypadków obniżek czynszów lub ich stabilizacji niż podwyżek – mówią autorzy cokwartalnej analizy z portalu Nieruchomosci-online.pl. – Właściciele lokali często zmniejszali swoje oczekiwania, ale na wielkie promocje najemcy nie mieli co liczyć – zaznaczają.

Mieszkania na wynajem: kurs obniżek

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Dom i kamienica dla flippera
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Nieruchomości
W mniejszych miastach dużo taniej. Są chętni do inwestycji
Nieruchomości
Najem coraz bardziej cyfrowy
Nieruchomości
Sztuczna inteligencja to superwyspecjalizowany asystent
Nieruchomości
16 tysięcy złotych za metr kawalerki