Odwiedzających: 10 303, wystawców – 323 – m.in. z Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niderlandów, Niemiec, Korei Płd., Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Włoch, ZEA. Tak było na niedawnych 29. Międzynarodowych Targach Stomatologicznych KRAKDENT.
– To bardzo dobry wynik. Powracają klienci zagraniczni – podkreśla Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. Dodaje, że w ostatnich dwóch latach na targi do EXPO Kraków przyjeżdża coraz więcej Słowaków i Czechów. – To jeden z powodów, dla których przenieśliśmy – po 14 latach – Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations z Warszawy do Krakowa – mówi prezes Grabowska. – Dobrym przykładem są też popularne w branży gastronomicznej i hotelarskiej Targi HORECA i ENOEXPO, na których gościliśmy m.in. Rumunów i Węgrów zainteresowanych polskim rynkiem – dodaje.
Tłumaczy, że „ma to związek z renesansem regionalizmu w branży targowej”. – Targi wróciły i stały się ciekawsze. Oprócz wystawy oferujemy interesujące programy z udziałem ekspertów branży – zaznacza prezes Grabowska.
O ożywieniu branży targowej po długim przestoju w całej Europie mówi też Beata Kozyra, dyrektor generalna Polskiej Izby Przemysłu Targowego (PIPT). – Rynek targowy się odrodził i jest na fali wznoszącej. Z miesiąca na miesiąc odbywa się coraz więcej wydarzeń. Dotyczy to również Polski – podkreśla. – Cieszy nas ten trend wzrostowy: w Polsce – bo dotyczy polskich organizatorów targów, którzy z pełną mocą wrócili do gry, i w Europie – ponieważ polskie firmy projektujące i budujące stoiska targowe realizują projekty nie tylko na rodzimych targach, ale przede wszystkim za granicą. Są uznawane za jedne z najlepszych firm specjalizujących się w zabudowie przestrzeni targowych w Europie – zwraca uwagę.
Trwałe relacje
PIPT wskazuje, że liczba wydarzeń, sprzedanych wystawcom metrów kwadratowych, jak i liczba samych wystawców i zwiedzających w I kw. 2023 r. w porównaniu z I kw. 2022 r. zwiększyła się dwukrotnie. – Uśredniając, liczba mkw. wzrosła z ok. 90 tys. do ponad 230 tys. Liczba wystawców z ok. 2,5 tys. do 5 tys. Zwiedzających z ok. 200 tys. do prawie 500 tys. – podaje. – Obroty w branży targowej w I kw. 2023 r. były większe niż w 2022 r. Organizatorzy oceniają ten wzrost na ok. 10–15 proc. – mówi.