"To nowy program rządowy budowy tanich mieszkań czynszowych, czyli mieszkań na wynajem o limitowanej ustawowo stawce czynszu" - powiedział w rozmowie z PAP Stachera.
Mieszkania budowane w tym programie są przeznaczone dla tych osób, których nie stać na kredyt hipoteczny lub najem komercyjny. Jednocześnie osoby te mają zbyt wysokie dochody, by ubiegać się o mieszkania komunalne i socjalne. "Są to najemcy o umiarkowanych dochodach, którzy nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku, a z drugiej strony nie są też najemcami socjalnymi czy komunalnymi" - tłumaczy Stachera.
W ramach pierwszej edycji programu 45 inwestorów złożyło 59 wniosków na łączną kwotę kredytowania ze strony BGK 374 mln zł. Wnioski dotyczą współfinansowania budowy 2 tys. 996 mieszkań o łącznej wartości inwestycji na poziomie 591 mln zł.
"W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. Wsparcie w realizacji tego budownictwa jest zadaniem dla rządu. Cieszę się, że w pierwszej edycji SBC zgłoszono wnioski na prawie 3 tys. mieszkań. Mam nadzieję, że oferta przystępnych cenowo mieszkań na wynajem będzie się zdecydowanie zwiększać, bo potrzeby są wielokrotnie większe" – podsumował dla PAP pierwszą edycję naboru wniosków wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Pierwsze mieszkania z nowego programu społecznego budownictwa społecznego mogą zostać ukończone w drugiej połowie 2017 r. Teraz Bank Gospodarstwa Krajowego weryfikuje wiarygodność kredytową wnioskodawców, aby później przeprowadzić pełną analizę ich sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz ocenić inwestycje.