Resort przypomina, że od stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 mkw. Przepisy do minimum ograniczają formalności. Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy - podkreślono w komunikacie.

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są gotowe projekty takich domów. Każdy chętny może je bezpłatnie pobrać i wybrać spośród aż 73 koncepcji architektonicznych. Zostały one stworzone w ramach konkursu ogłoszonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Ministerstwo informuje, że na rozpatrzenie przez Sejm czeka dalsza liberalizacja prawa budowlanego. W ramach procedury "Dom bez formalności" będzie można także stawiać domy o powierzchni większej niż 70 m2 (do dwóch kondygnacji i przy zachowanym obowiązku zatrudnienia kierownika budowy).

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. "Takie projekty także zostaną opublikowane na stronie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli budować dom na własne potrzeby" - zapowiada resort rozwoju. - Z gotowych projektów dużych domów będzie można skorzystać już pod koniec bieżącego roku - dodaje.

Czytaj więcej

Dom bez formalności, ale tylko dla nielicznych