AFK Sistema poinformowała dziś (1 lutego), że nabywa 10 hoteli od norweskiej firmy Wenaas Hotel Russia AS, w tym Park Inn, Radisson Blu i Olympia Garden Hotel w Sankt Petersburgu, Moskwie, Murmańsku i Jekaterynburgu.

AFK Sistema informuje, że Cosmos North-West LLC, spółka w 100 proc. zależna od kontrolowanej korporacji Cosmos OG LLC (Cosmos Hotel Group), podpisała wiążącą umowę nabycia od norweskiej firmy Wenaas Hotel Russia AS 100 procent kapitału zakładowego kilku rosyjskich spółek - właścicieli 10 hoteli zlokalizowanych w czterech miastach Rosji, na kwotę do 203 mln euro.

Czytaj więcej

Rosstat podał dane za 2022 rok. Populacja Rosji zmalała

Portfel aktywów Wenaas Hotel Russia AS obejmuje sześć hoteli w Sankt Petersburgu (Park Inn by Radisson Pribaltiyskaya, Park Inn by Radisson Pulkovskaya, Park Inn by Radisson Nevsky, Radisson Blue Royal Hotel, Park Inn By Radisson Pulkovo, Olympia Garden Hotel); dwa w Moskwie (Park Inn by Radisson Sheremetyevo, Radisson Blu Sheremetyevo Airport); po jednym w Murmańsku (Park Inn by Radisson Murmansk) i Jekaterynburgu (Park Inn by Radisson Jekaterinburg), przypomina agencja TASS.

Ostateczna cena transakcji zostanie ustalona z uwzględnieniem stanu środków pieniężnych na rachunkach przejmowanych spółek na dzień zakończenia przejęcia. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Jewgienij Jewtuszenkow (75 lat) razem z synem Feliksem kontroluje blisko 65 proc. udziałów AFK Sistiema. Ma trzy wille na Lazurowym Wybrzeżu i dwie kamienice w Londynie.

W 2022 r. został objęty sankcjami W. Brytanii, Australii, Ukrainy i Nowej Zelandii. We wrześniu 2022 r ukraiński sąd antykorupcyjny skonfiskował 17 nieruchomości oligarchy na Ukrainie. AFK Sistiema działa w deweloperce, ubezpieczeniach, usługach finansowych, przemyśle naftowym.

Sam Jewtuszenkow nie należy do ulubionych oligarchów Kremla. W 2022 r. Forbes ocenił jego majątek na 1,5 mld dol., co dało 51 pozycję wśród rosyjskich bogaczy. Był niemal dziesięć razy bogatszy jeszcze w 2014 r, kiedy to Kreml rozpętał przeciwko niemu dochodzenie o jakoby naruszeniach w kontrolowanym przez oligarchę koncernie naftowym Basznieft (wtedy piąty koncern naftowy Rosji).

Chodziło o zmuszenie bogacza do oddania koncernu państwowemu Rosneft w ramach „nacjonalizacji”. To działanie podobne do przejęcia Jukosu przez kremlowską sitwę. Jewtuszenkow miał jednak więcej szczęścia od Chdorkowskiego, bo sprawa działa się już w innych czasach, po anekcji Krymu i pierwszych sankcjach Zachodu.

Oligarcha trafił do aresztu, zamienionego potem na areszt domowy. Po pół roku zmiękł i oddał Kremlowi koncern. Rosneft pozwał potem spółkę Jewtuszenkowa o ponad 150 mln dol. za jakoby straty spowodowane złym zarządzaniem w Baszniefti. Akcje Sistiemy notowanej na giełdzie w Moskwie straciły na wartości o blisko 40 proc. Ostatecznie w 2017 r strony podpisały ugodę. Jewtuszenkow zgodził się zapłacić Rosniefti ok. 100 mld rubli.

Całość pogorszyła i tak już zły klimat biznesowy w Rosji. Był to wyraźny negatywny sygnał dla biznesu i inwestorów, którzy coraz bardziej wątpili w rzeczywistą nienaruszalność własności w Rosji i istnienie normalnej pewności prawa.