To już nie te czasy, że wystarczyło pokazać kawałek działki na polu i już na niej stawał dom – mówią pośrednicy. Także sprzedaż gotowych budynków jednorodzinnych – i nowych, i używanych – nie jest łatwa.
Ale choć ostatnio to deweloperzy dostawali więcej pozwoleń na budowę niż indywidualni inwestorzy, to nadal jest grupa osób, które chcą postawić dom dla siebie. Z badań Oferteo.pl wynika, że zazwyczaj są to Polacy w wieku 30–35 lat (28 proc. inwestorów), którzy jako najczęstszy powód budowy domu podają spełnienie marzeń.
Badania wskazują też, że budujemy najchętniej małe domy z poddaszem użytkowym – od 126 do 150 mkw. Najczęściej z pustaków ceramicznych lub betonowych bloczków. Na dachach dominuje dachówka ceramiczna. Budynki mają ogrzewanie gazowe (32 proc. tak wybrało) lub kocioł na paliwo stałe typu węgiel, ekogroszek, drewno opałowe, biomasę czy słomę (27 proc.).
Z badań wynika też, że nowoczesne rozwiązania, w tym te ekologiczne, na razie są stosowane rzadko. To akurat zła wiadomość. Zapewne jednak wiąże się z cenami nowych technologii, których zastosowanie zwraca się po długim czasie eksploatacji. Cieszy natomiast to, że od kilku lat Polacy przestali stawiać pałace czy dworki, drogie w budowie i utrzymaniu. Na domy powyżej 200 mkw. decyduje się bowiem ok. 10 proc. badanych.