Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny w Velux Polska:
- Zaostrzenie przepisów ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Jest to ważne choćby z uwagi na fakt, że 40 proc. energii w Europie jest zużywane na potrzeby eksploatacji budynków. Dlatego wymagania legislacyjne w stosunku do obiektów i wyrobów, z jakich są budowane zmierzają do poprawy ich energooszczędności. To też krok w kierunku upowszechniania budowy domów o niskim zużyciu energii. Konsekwentnie zaostrzane są przepisy dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną budynku.
- Zmiany zostały rozpisane na trzy etapy: 2014, 2017 i 2021. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące okien, to zmieniły się głównie kwestie dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uw, który jest sukcesywnie obniżany. Od 1 stycznia 2014 roku w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku U nieprzekraczającym 1,3 W/mkw. K, zaś połaciowe – 1,5 W/mkw. K. Od 1 stycznia 2017 roku nastąpi zaostrzenie wymagań U(max) w przypadku okien pionowych do 1,1 W/mkw. K, a połaciowych – 1,3 W/mkw. K. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/mkw. K, a połaciowych – 1,1 W/mkw. K.
- Jak w związku z tym powinien zachować się inwestor budujący dom i planujący zakup okien?
Wyroby budowlane, w tym okna, są określone w projekcie i ich parametry muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę przez odpowiedni organ administracji lub brak sprzeciwu względem zgłoszenia budowy inwestor jest zobowiązany budować dom zgodnie z projektem.