Firma doradcza Knight Frank publikuje kolejny, kwartalny Global House Price Index – indeks śledzący zmiany cen nieruchomości mieszkaniowych w 56 krajach i regionach na świecie. - Biorąc pod uwagę rosnącą inflację, w indeksie uwzględniliśmy procentową zmianę cen nieruchomości w ujęciu nominalnym i realnym, czyli skorygowanym o inflację. Indeks pokazuje procentową zmianę cen na koniec III kwartału 2022 r. w ujęciu rocznym – tłumaczą eksperci.

Z analiz Knight Frank wynika, że ceny nieruchomości mieszkaniowych w 56 badanych krajach i terytoriach rosną w tempie 8,8 proc. rocznie, co oznacza spadek w stosunku do I kwartału 2022 r., kiedy dynamika wzrostu cen osiągnęła szczyt na poziomie 10,9 proc. - W ujęciu realnym, skorygowanym o inflację ceny nieruchomości spadły o 0,3 proc., licząc rok do roku – podaje firma.

48 z 56 badanych rynków cały czas odnotowuje wzrost cen w ujęciu rocznym, a 21 z nich nadal odnotowuje wzrost dwucyfrowy. -Najwyższy wzrost cen - 189,2 proc. - odnotowała Turcja. W ujęciu realnym, czyli skorygowanym o inflację wynosi jednak 57,6 – proc. – wskazuje Knight Frank.

W Polsce ceny wzrosły o 12,4 proc., ale w ujęciu skorygowanym o inflację spadły o 2,8 proc. - Polska uplasowała się na 16. miejscu w zestawieniu po względem dynamiki wzrostu cen – wskazują analitycy. Tylko sześć krajów i terytoriów odnotowało spadek cen w III kwartał 2022 r., w tym Korea Południowa (-7,5 proc.), Hongkong (-7,1 proc.), Peru (-4,7 proc.), Chiny kontynentalne (-2,2 proc.), Nowa Zelandia (-2 proc.) i Maroko (-0,3 proc.).