Obowiązki te dotyczą teoretycznie największych podatników „spółek nieruchomościowych” - m.in. posiadających nieruchomości warte przynajmniej 10 mln zł. Część spółek zwleka ze złożeniem informacji jak poinformował nas Piotr Paśko, parter, doradca podatkowy w MDDP, z uwagi na niejasne przepisy. Niekiedy trudne jest ustalenie czy dany podmiot powinien raportowa. Jest to szczególnie widoczne przy rozbudowanych, piętrowych strukturach korporacyjnych. - Kiedy upewnimy się, że taki obowiązek powinien być zrealizowany, pojawiają się nowe wątpliwości, co tak naprawdę powinno zostać zaraportowane. Brzmienie przepisów wydaje się stać w sprzeczności z niektórymi wypowiedziami Ministerstwa Finansów, co dodatkowo komplikuje sytuację spółek nieruchomościowych i ich wspólników – mówi doradca.

Co do zasady informacje o strukturze udziałowej powinny być przesyłane w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej. - Nowe obowiązki sprawozdawcze nałożono nie tylko na spółki nieruchomościowe, ale również na ich wspólników oraz podmioty pośrednio posiadające ich udziały, akcje, ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze – wyjaśnia Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny PUSTULTAX. W tym wypadku ustawodawca wprowadził 5 proc. próg istotności. Oznacza to, że informację muszą złożyć nie tylko te podmioty, które posiadają bezpośrednio, co najmniej 5 proc. ogółu praw i obowiązków w spółce nieruchomościowej, ale również takie, które posiadają ten udział pośrednio.

Temat raportowania wspólników przez spółki nieruchomościowe, a także wspólników (będących polskimi podatnikami) ich udziału w spółkach nieruchomościowych zdaniem Piotra Paśko, jest kolejnym przykładem niejasnej i nieprecyzyjnej regulacji uderzającej w sektor nieruchomościowy. - Niewykluczone, że to skala praktycznych wątpliwości, co do raportowania, zmusiła Ministerstwo Finansów do odroczenia tych obowiązków, ponieważ pierwotny termin został przesunięty w zasadzie w ostatniej chwili na koniec września. Jak tłumaczy do niedawna brak było oficjalnego formularza, na którym należało raportować te dane. Mimo, że część spółek, których rok podatkowy nie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, była zobowiązana do złożenia tej informacji już w poprzednich miesiącach. Formularz opublikowano w ostatnich dniach, przy czym już wymagał poprawek.

- Wydaje się, że duża grupa podatników zwlekała z realizacją tych obowiązków – m.in. w oczekiwaniu na publikację formularzy czy też objaśnienia Ministerstwa, których brak, bądź jakiekolwiek wskazówki mogące pomóc przy wypełnieniu tych obowiązków. Czasu coraz mniej, a na horyzoncie potencjalna odpowiedzialność na gruncie kodeksu karnego skarbowego – podkreśla.

Terminy te zostały przedłużone rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 marca 2022 r. w zgodnie, z którym jeżeli rok podatkowy lub rok obrotowy spółki nieruchomościowej zakończył się w okresie od 31 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r., to termin na złożenie ww. informacji za ten rok jest przedłużony do 30 września 2022 r. Oznacza to, że jeśli rok podatkowy spółki nieruchomościowej obejmuje rok kalendarzowy, to Informacje za 2021 r. powinny zostać złożone do 30 września 2022 r.