Dobry czas na szukanie okazji

Kawalerki i mieszkania dwupokojowe z oferty najmu znikają nawet w kilka godzin.

Publikacja: 21.08.2022 16:16

Dobry czas na szukanie okazji

Foto: Freedom Nieruchomości

O sytuacji na rynku najmu mieszkań mówią pośrednicy z agencji Freedom Nieruchomości:

Małgorzata Porowska-Całka, Freedom Nieruchomości Warszawa -Mokotów:

W ostatnich miesiącach stawki najmu bardzo wzrosły. W tej chwili nie odnotowujemy już jednak znaczących podwyżek. Być może sytuacja zmieni się we wrześniu, gdy na poszukiwanie lokali wyruszą studenci. Znaczenie będzie mieć też kolejna podwyżka stóp procentowych.

Znalezienie lokalu z rozsądnym czynszem nie jest łatwe. Bardzo dużo mówi się o rozgrzanym rynku najmu. Wynajmujący są tego świadomi. Dyktują bardzo wysokie stawki, a chętnych i tak nie brakuje. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku kredytowym, nie sądzę, żeby w najbliższym czasie rynek najmu miał jakieś trudności. Wiele osób planujących zakup nieruchomości straciło zdolność kredytową. Najem mieszkania to dla nich jedyne rozwiązanie. Przy 10-proc. wkładzie własnym rata kredytu jest wyższa niż stawka najmu.

Paweł Dyszlewicz, biuro w Opolu:

Większość osób akceptuje wysokie stawki najmu. Bo akceptować musi. Czynsze w ciągu roku w większości miast poszły w górę od 10 do nawet 25 proc. W Warszawie stawki najmu kawalerek wzrosły o niemal 50 proc.

Polacy zdecydowanie wolą mieszkanie mieć, niż wynajmować. Analitycy bankowi twierdzą, że mimo wyższych rat klienci sumiennie spłacają zobowiązania. Ale są i tacy, którzy sprzedają kupione na kredyt mieszkania, bo raty za nie wzrosły dwukrotnie. Dla takich osób stawki najmu są wręcz atrakcyjne. Czynsze są bowiem niższe od raty kredytu nawet 30-40 proc.

Na wzrost stawek miała wpływ także wojna w Ukrainie. Ponad połowa telefonów w sprawie najmu pochodzi od naszych wschodnich sąsiadów. Właściciele nieruchomości do wynajmowania mieszkań obcokrajowcom podchodzi jednak z dużą ostrożnością. Powodem są różnice kulturowe, obawy o stabilność zatrudnienia, trudność w weryfikacji najemcy.

Najszybciej wynajmują się mieszkania o podwyższonym standardzie. Lokale znikają w zaledwie kilka dni, choć czasem na znalezienie najemcy wystarczy jeden dzień.

Wynajem mieszkania nadal jest ulubioną formą inwestowania w Polsce. A teraz zaczyna się dobry czas do szukania okazji na rynku. Odnotowujemy pierwsze spadki cen nieruchomości, do 5 proc. Są jednak miasta, gdzie nominalne ceny stoją w miejscu. Biorąc pod uwagę ponad 15-proc. inflację, realna wartość spada jednak po raz pierwszy od siedmiu lat. Stopy zwrotu – od 6 do 8 proc. – są dla inwestorów atrakcyjne, choć przy dwucyfrowej inflacji nie wyglądają imponująco. Polacy doceniają jednak każdy sposób ochrony majątku. Inwestycje w nieruchomości mają jednak konkurencję – lokaty bankowe, które oferują już nawet 7,5 proc., a odpada zarządzanie i obsługa nieruchomości.

Hanna Morawska, odział w Poznaniu:

Poznański rynek jest rozgrzany. Studenci już szukają mieszkań. Są świadomi, że tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego będzie coraz trudniej. Kawalerki i mieszkania dwupokojowe znikają w kilka godzin. Coraz trudniej o lokal w dobrej cenie. Właściciele są świadomi koniunktury, więc znacząco podnoszą czynsze. Oferty lokali z czynszem do 2 tys. zł znikają w mgnieniu oka. Trend na pewno nasili się we wrześniu i na początku października.

Michał Semrau, oddział w Pile:

Każde mieszkanie można błyskawicznie wynająć, jeśli tylko czynsz nie jest przeszacowany. Popyt na lokale jest bardzo duży. Wiele lokali nawet nie pojawia się w ofercie, są wynajmowane „spod lady". Co dalej? Bardzo wiele zależy od sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów. Ok.70 proc. lokali wynajmowanych za moim pośrednictwem trafiło do obywateli Ukrainy.

O sytuacji na rynku najmu mieszkań mówią pośrednicy z agencji Freedom Nieruchomości:

Małgorzata Porowska-Całka, Freedom Nieruchomości Warszawa -Mokotów:

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Lokatorzy stoją w kolejkach
Nieruchomości
Małe mieszkania drożeją najszybciej
Nieruchomości
Zasypać deficyt mieszkań
Nieruchomości
Stawki najmu ostro w górę
Nieruchomości
Inwestor i lokator w mniejszym mieście
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy