- Jednym z kluczowych elementów planowania inwestycji jest określenie budżetu. Dziś zadanie to jest dodatkowo utrudnione przez niestabilną sytuację na rynku materiałów budowlanych. Według danych z naszego ostatniego raportu o budowie domów określenie budżetu sprawiło trudność co piątemu inwestorowi – mówią przedstawiciele serwisu Oferteo.pl.

Ankietowani wskazali, że za budowę domu planowali najczęściej zapłacić 400 - 600 tys. zł. - W tym przedziale znalazło się niemal 31 proc. wszystkich inwestycji. Budżety 200 – 400 tys. i 600 – 800 tys. zł stanowiły odpowiednio 25 i 20 proc. – wskazują autorzy raportu Oferteo.pl. - Najmniej wycen znalazło poniżej 200 tys. (13 proc.) i powyżej 800 tys. (11 proc.).

Oferteo

W 2021 roku najwięcej domów wybudowano w województwach mazowieckim i śląskim. - To 17 i 12 proc. wszystkich inwestycji tego typu. To właśnie w tych regionach powstawało najwięcej budynków kosztujących ponad 800 tys. zł – podaje Oferteo.pl.

Analitycy serwisu podkreślają, że ubiegły rok upłynął pod znakiem rosnących kosztów budowy. - Z tego powodu szacunkowe wyceny nie zawsze znajdowały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dla niemal 77 proc. Polaków ostateczny koszt budowy był wyższy niż zaplanowany na starcie inwestycji. Zaledwie 5 proc. osób wydało na budowę mniej niż wcześniej zakładano – czytamy w raporcie. – Dodatkowe nieoczekiwane koszty dotyczyły najczęściej materiałów budowlanych. Zasygnalizowało to 89 proc. osób, które ostatecznie zapłaciły za materiały więcej niż planowały. We znaki dała się im również podwyżka stawek za robociznę (58 proc.) oraz nieprzewidziane, dodatkowe naprawy i prace (33 proc.). Wzrost kosztów wynosił zazwyczaj ok. 20 proc. względem całości szacowanego budżetu.

Oferteo

- Niezaplanowany wzrost kosztów może być problematyczny zwłaszcza dla osób budujących domy na kredyt. W 2021 roku na taką formę sfinansowania budowy domu zdecydowało się 53 proc. inwestorów – podaje Oferteo. - Jednym ze sposobów obniżenia kosztów może być samodzielne wykonanie części prac. Odsetek osób decydujących się na taki krok był większy wśród kredytobiorców. Inwestorzy we własnym zakresie najczęściej wykonywali prace wykończeniowe jak np. malowanie, oraz porządkowe jak wnoszenie i ustawianie mebli.

Oferteo

Metodologia badania
Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM